| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre Visa normal si Visa Electron? happy

5 răspunsuri:
| Decrepit a răspuns:

Diferentele,de fapt, ca-s mai multe. Electron-ul e card de debit, pe cand Classic-ul e card de credit, desi poate fi cateodata si de credit.Comisionul anual - costurile de intretinere adica - este mai mic la Electron, decat la Classic.Classic-ul are acceptanta mai mare decat Electron-ul la comercianti directi, pe Internet, acceptantele lor sunt cam la acelasi nivel.Classic-ul are un produs de asigurare atasat cardului,de cele mai multe ori,desi nu-i obligatoriu. Operatiunile financiare pe care le faci cu Electron-ul o sa aiba treaba mai mult cu PIN-ul,pe cand Classic-ul o sa aiba treaba si cu semnatura destul de des, in orice caz, mult mai des decat la Electron.

Faci cumparaturi mai marisoare, clar, te duci cu Visa Classic.Cumperi putin, spre mediu, mergi pe Electron.In cazul in care calatoresti mult, mergi pe Visa Electron, sau si mai bine, pe Visa Gold, pe care l-ai omis din discutie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Decrepit):

Eu voriam sa fac niste cumparaturi de puncte la un joc online cu el si se pare ca nu pot prin paypal ca vad ca e doar visa nu si electron asa ca merg pe moneybookers ca acolo e... big grin

| Decrepit a răspuns (pentru anonim_4396):

Cumparaturile pe Internet,fie ca vrei sa cumperi plutoniu,Gucci,puncte pentru WoW sau orice altceva, eu te-as sfatui, totusi, sa le faci cu Visa Classic, indiferent daca au valoare mica sau mare.Per total, la Visa treaba e cam asa, privind acceptanta si volumul de cumparaturi pe care-l poti face cu respectivul card : Gold > Classic > Electron

Doar ca Gold e putin folosit, deci Classic-ul e cea mai recomandata alegere pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Decrepit):

Pai da dar eu am card visa electron si nu pot cumpara sau ce? E buna firma moneybookers?

| Decebal91i a răspuns (pentru Decrepit):

Mai e si visa platinum ( mai sus decat gold ).