| cornculapte a întrebat:

Cat timp dureaza aproximativ sa-ti faci un buletin? Imi expira peste cateva zile si nu am putut sa-l schimb mai repede pentru ca am avut nevoie de el. De asemenea, peste 3 saptamani vreau sa plec din tara. Exista vreun regim de urgenta sau vreo procedura prin care as putea sa rezolv intr-un timp mai scurt?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Eu stiam ca 7 zile este maximul, se poate sa dureze si numai 3 zile.
Important este sa mergi cu toate actele necesare, altfel nu rezolvi nimic. De asemenea, persoana in a carui locuinta stai trebuie sa vina cu tine sa semneze declaratia ca accepta sa stai acolo, in fata functionarului.

8 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

In max 10 zile. mergi miine spune care e pb si te rezolva bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre 3 zile si o saptamana. chestie este sa te duci sa te interesezi ce tr sa faci...

| PeAcE a răspuns:

Pai eu ca stiu dureaza 2 saptamani asa ca succes!

| Miriam55 a răspuns:

Cam o saptamana si jumatate sau doua saptamani.Nu cred ca exista asa ceva, dar te poti duce la politie si sa le explici situatia in care esti. Daca pleci peste 3 saptamani e bine, ai timp sa ti-l faci.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr. 97/2007 termenul de eliberare a cartii de identitate este de maxim 30 zile. Dupa cate stiu, de regula, se elibereaza in cca 7-10 zile, depinde de incarcatura existenta la SCLEP, cand mi-am preschimbat eu CI a durat 6 zile. Succes si numai bine!

| cornculapte explică:

Am uitat sa precizez ca in urmatoarea saptamana am din nou nevoie de el. Se poate elibera vreo dovada sau vreun alt act inlocuitor?

| cornculapte explică:

@Zenithf, cum adica? Pai locuiesc la mine acasa, cu parintii, dar sunt majora. Nu cred ca mai trebuie sa vina mama cu mine...

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Procedura de intrare în posesia lui durează 10 zile lucrătoare.
Nu văd ce atâta grabă!
Pa, pa.