| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Daca-mi schimb buletinul si platesc acea taxa de urgenta, in cat timp ar trebui sa intru in posesia noii carti de identitate? Am nevoie urgenta de buletin in maxim 9-10 zile, insa, cu regim de urgenta sau nu, mi-e teama ca va intarzia... lucru care mi-ar face numai belele

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Unde nu exista taxa de urgenta, acolo sunt interese birocratice (cu plicul, cunostinte si relatii).
In mod normal (flux bine organizat de lucru), un card de evidenta (ca buletinul) ar trebui sa se elibereze in doar cateva (4-5) zile, fara "taxa de urgenta".

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu exista taxa de urgenta pentru eliberarea cartii de identitate.
Singurul termen este cel prevazut de OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Termenul de soluţionare a cererilor pentru eliberarea unui act de identitate este de până la 30 de zile de la data înregistrării cererii la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor. În situaţii deosebite, termenul poate fi prelungit cu cel mult 15 zile de către şeful serviciului public comunitar de evidenţă a persoanelor."
Sigur ca elberarea se face, de regula, mult mai repede, in 2019 am primit noua CI in exact 7 zile de la depunerea actelor.

Bula
| Bula a răspuns:

Cu taxa de urgenta ar trebui sa-l ai in maxim 3 zile lucratoare.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Oare cum il elibereaza in maxim 3 zile lucratoare cu taxa de urgenta in conditiile in care nu exista acesta taxa?

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Nicaieri nu exista.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Asta inseamna indiferenta totala fata de cetateni /clienti, lipsa totala de organizare!
Efectiv, fizic dureaza maxim 2 ore eliberarea unui card (inclusiv verificarle, introducerea datelor, tiparirea etc., facite de o singura persoana).
Restul timpului este doar de tragere de timp, sa se "vada" cat de importanti sunt lucratorii.
Inca n-ai observat ca slujbasii nostri din birouri iau salarii mai mari decat cei care sunt efectiv in productie sau alte servicii private?
Birocratii iau salarii invers proportionale cu eficacitatea lor!

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Irelevant ce scrii acolo, da e nesimțite fata de cetățeni.

Mai relevant e că tu ii dai omului informații eronate despre taxe care nu exista.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Taxe de urgenta exista in multe locuri din lume.
Mai mult si la noi exista la anumite servicii.
Lipsa taxei de urgenta e pura chestie pentru sustinerea birocratiei.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Tu o tot întorci pe aici doar sa nu recunoști că i-ai dat omului informații false. Amuzant

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Unde nu exista taxa de urgenta, acolo sunt interese birocratice (cu plicul, cunostinte si relatii).
In mod normal (flux bine organizat de lucru), un card de evidenta (ca buletinul) ar trebui sa se elibereze in doar cateva (4-5) zile, fara "taxa de urgenta".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La urgență, 24-48 ore.