| Bianca996 a întrebat:

Ce este mai exact cookie-ul?

Răspuns Câştigător
| Icar25 a răspuns:

Un cookie este un fişier text de mici dimensiuni pe care sit-ul pe care îl vizitaţi îl salvează pe computerul dumneavoastră. Cookie-urile sunt utilizate de multe site-uri web pentru a oferi acces vizitatorilor la diferite funcţii. Informaţiile conţinute în cookie pot fi utilizate pentru a monitoriza comportamentul de navigare pe Internet.

Există două tipuri de cookie-uri. Primul salvează un fişier pentru o perioadă extinsă de timp şi este utilizat, de exemplu, cu funcţii care descriu informaţiile noi de la ultima dumneavoastră vizită pe un anumit sit. Cel de al doilea tip este cunoscut ca un „cookie pentru sesiune". Acesta este stocat temporar în memoria computerului dumneavoastră, în timp ce vizitaţi sit-ul şi navigaţi pe o pagină şi este utilizat, de exemplu, pentru a stabili limba pe care aţi ales-o. Cookie-urile pentru sesiune nu sunt stocate în computerul dumneavoastră pe o perioadă extinsă de timp, dar sunt şterse când închideţi aplicaţia de navigare.

2 răspunsuri:
| Bogdan1212 a răspuns:

Arta de a gatii prejituri foarte bine pana cand nimeni nu iti mai spune ca nu i place