| daniel18 a întrebat:

Ce grosime are blindajul unui tanc cel mai slab?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Blindajul uni tanc nu este uniform. El este de circa 20 mm pe burta si pe partea de sus si mai gros pe laterale. Acum, depinde si din ce material este facut. El poate ajunge si la peste 200 mm. Ma este o chestie ca au aparut prin anii '80 blindajele suprapuse. Penetrarea unui blindaj se face prin gaurire si flacara o data patrunsa incalzeste pana la explozie munitia din tanc. In acesta situatie s-a facut un strat subtire la suprafata care produce percutia loviturii, un strat izolator din punct de vedere termic si inca un strat de rezistenta. Acestea sunt solutii complexe si complicate. Daca intelegi termenii citeste aici: http://www.actrus.ro/reviste/3_2000/art14.html
Raspunsul concret este: 20 mm.

2 răspunsuri:
| daniel18 explică (pentru Salontanul):

Unde ai gasit scrisoarea aceia?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru daniel18):

Ce scrisoare? Ce am scris stiu din experienta. Am fost militar de cariera.