| Fferdy a întrebat:

Ce inseamna "text literar si "text nonliterar"?

Răspuns Câştigător
| efik a răspuns:

Text literar-. Care se face, se reproduce etc. cuvânt cu cuvânt, literă cu literă; textual, exact.
text nonliterar-Fenomen care constă în crearea unor variante fonetice, forme gramaticale, accentuări sau grafii necorecte, datorită intenției vorbitorului de a evita o exprimare sau o grafie presupusă neliterară; formă care rezultă din acest fenomen.
funda cit mai repede

2 răspunsuri:
| SellGomezzz a răspuns:

Textul literat: -are limbaj literar cu forme literare fara fictiune
Textul nonliterar: -are limbaj popular si realitatea este inbinata cu fictiunea

| CybergShark a răspuns (pentru SellGomezzz):

Tu macar gandesti ce spui? ...in textul nonliterar realitatea este imbinata cu fictiunea? ...mai treci pe la scoala.