| JustMe69 a întrebat:

Cum arati ca un text este nonliterar?

Răspuns Câştigător
| BlackAngel232001 a răspuns:

Textul nonliterar •Textele nonliterare (nonficţionale) se raportează la anumite aspecte din realitate, fiind instrucţiuni de folosire a unor aparate, afişe, adeverinţe, legi, articole
de ziare, reclame, pagini de jurnal.
•Informaţiile transmise au un caracter obiectiv şi nu
urmăresc să emoţioneze receptorul. Unele texte
nonliterare, cum sunt cele publicitare, urmăresc să
influenţeze receptorul, dar se raportează tot la un
produs real.
•Există texte nonliterare ce sunt formalizate pentru că
cererea, scrisoarea de intenţie, procesul-verbal,
adeverinţa au anumite formule în structurarea lor.

4 răspunsuri:
| AlexaSiAtat3 a răspuns:

Este un afis nu este de natura literara

| Ciocolatăăă a răspuns:

Textul nonliterar este textul care nu transmite sentimente, ci informatii. Acest lucru il demonstrezi prin caracterul oficial ("Noul model de. va aduce"), ore, pret, etc.

| Tampu_Denis_1990 a răspuns:

Un text Nonliteral (Informativ) Fara Sentimente Pana si eu stiu asta si sunt in clasa a IV-a

| kosmynk a răspuns (pentru Tampu_Denis_1990):

Eu as zice sa taci ca vb degeaba, ea trebuie sa arate ca ca este un text noliteral in 150-250 de cuv, tu ai zis aproape o prop ca nu are predicat (un text nolitaral fara sentimente). Daca nu stiti despre ce e vorba mai bine taceti