| mihaela1mihaela a întrebat:

Ce se intelege din citatul : Cat traieste omul parca doarme, cand doarme parca moare, iar cand moare isi aprinde o candela in noapte

2 răspunsuri:
| 4BubaNeagra a răspuns:

Vrea sa spuna ca omul (societatea), se lasa condus/a de alti (libertatea ii este subjugata), doar cand doarme e lipsit de grijile *lumesti*, iar cand moare, este complet liber, cautand raspunsuri pe care in timpul vietii nu le-a aflat. (nu stiu daca l-am formulat bine, dar in opinia mea asta ar insemna )

| Bonii a răspuns:

Adica viata lui de parca ar fi un vis..cind doarme de parca ar fi pe un scurt timp mort.iar cind moare aprinde candela pentru a se odihni in pace!