| Crysty1996 a întrebat:

Ce se pune ca fasolea sa nu faca gargarite?

1 răspuns:
| TomJerry a răspuns:

Se pune sare in recipientul in care tii fasolea si se amesteca, asa poate sa fie ferita de a se infesta cu gargarite.Sunt si situatii in care, pe timpul infloririi fasolei, se depun ouale de catre insecta si atunci ea se dezvolta in fasole si o mananca, apoi iese in punga in care ai pus-o la pastrare.
Trebuie tinuta intr-un loc bine aerisit si mai rece si atunci este mai bine protejata. Pe timpul iernii este bine sa se tina fasolea boabe chiar acolo unde ingheata pentru astfel nu le da posibilitatea gargaritelor sa se dezvolte.Bafta