NicolaeComan
| NicolaeComan a întrebat:

Ce ţară are prefixul telefonic +15?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Sua şi Canada au prefix 001(+1,+ ţine locul celor două zerouri), cifra următoare, 5, împreună cu celelate două care urmează, face parte din prefixul oraşului(de exemplu Berkeley, California are codul 510, ar veni +1510...)

3 răspunsuri:
| Roby67 a răspuns:

Cu siguranta ai vazut si tu ca prefixul +15 (0015) nu este trecut nicaieri in liste. Nu stiu daca am dreptate dar o sa imi spui tu; primesti telefoane in mijlocul noptii de la acest numar? :)
Este un prefix de la Call-by-Call (CbC).
+15 este Canada
+16 este Canada - British Samoa
Chestia este ca aceste numere se pot manipula de utilizatori CbC, asa ca nu te va ajuta prea mult. Am gasit o lista cu prefixurile, dar eu nu pot sa o deschid, poate esti tu mai descurcaret.
http://www.comnet-online.de/d/pdf/cbc/vorwahlen.pdf
Bafta

| ecoduri a răspuns:

Nu are nici o tara doar +15
probabil e parte a unu prefix mai mare:
Insula Jersey
+44 1534 0044 1534
http://www.ecoduri.com/prefixe-telefonice-internationale.php

| flrct a răspuns:

Suedia