| Curiosu a întrebat:

Cine ma poate lamuri si pe mine in legatura cu cea ce inseamna domeniu si cum pot sa pun un site facut intr-un program de creat pagin web in html, sub acel domeniu?

2 răspunsuri:
| felixdesign a răspuns:

Domeniu web este numele site-ului ( adica www.numesite.ro) si care acesta se plateste, in functie ce extensie alegi (.com este pe la 12-13$,.ro este vreo 40 de euro).
Si ca sa pui un site sub acel domeniu iti mai trebuie gazduire web...

| AliceThai a răspuns:

OK, pas cu pas:
- cumperi domeniu.ro de la rotld.ro
- inchiriezi hosting de la firma de hosting
- incarci pe server (de exemplu prin FTP) situl
- te duci inapoi la rotld.ro si declari nameserver-ele (astea ti le da firma de hosting)
- astepti 2-3 ore si esti onlinewinking