| DeeaDeea94 a întrebat:

Bună, cine ma poate lamuri care este diferenta dintre un site web (blog) facut cu HTML și CSS sau cel facut rapid in platforma wordpress? Cel facut in HTML este mai profesional? Aduce mai mult trafic? Sau e acelasi lucru cu ambele variante doar constructia difera?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

HTML si CSS sunt limbaje de constructie, atat, pe langa restul ca javascript, php, etc.
Avantajul siteului construit de tine din HTML, CSS, etc. este ca ai controlul asupra codului sursa si poti face schimbari majore, tot tu fiind acela care le face; in schimb, dezavantajul este ca timpul tau este in joc, iar bugurile si functiile noi sunt rezolvate/scrise tot de tine.
Avantajul platformelor de hosting si page-maker-e este ca fie poti alege dintr-o tona de sabloane pe care doar sa adaugi text/continut media, fie poti sa-l construiesti tu, insa doar cu functiile lor si cu nivelul de control oferit de ei, aici referindu-ma la toate platformele; dezavantajul evident este ca nu ai control total asupra siteului si functionalitatilor lui, etc.
Profesinalismul este irelevant, poti face sieuri profesionale pana si in Google Sites. Ce conteaza este SEO si SEO peste SEO in termeni de trafic, acolo va fi bataia ta de cap si-ti vei manca nervii daca vorbim de un blog sau magazin, etc., ca baietii mari deja si-au stabilit locurile in topul cautarilor.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Siteul făcut de tine e personalizat. Si de asta trebuie sa te pricepi bine pentru a nu avea erori si pentru încărcare rapidă a paginilor. Avantajul e ca il faci exact cum vrei. Pentru a fi cunoscut, trebuie sa lupți din greu.
Cele gen wordpress sunt prestabilite, tu pui doar conținut in formatul lor. Avantajul e ca nu muncești mult la realizarea site-ului. Si functioneaza bine. Cit despre SEO, poti sa ajungi sa fii cunoscut relativ repede. Eu am avut un blog pe blogspot, com, blogul de la Google, si cu putina initiere in SEO (tot de la Google) am ajuns sa fiu luni de zile pe prima pagina a Google.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diferenta e ca daca il faci tu in HTML si CSS trebuie sa scrii totul de la zero, pe cand wodpressul face asta pentru tine si tu nu trebuie decat sa il customizezi pentru nevoile tale.

Nicio legatura cu traficul.

Desi WP are destule plugin uri care te ajuta sa il oprimizezi seo.

| Zuzu1991 a răspuns:

Un blog NU se face numai cu html si css, se face intr-un limbaj de programare de web, cum ar fi php, altfel, trebuie editata fiecare pagina in parte si e o masocheala totala
iar wordpress e scris in php
moment in care eu personal iti recomand wordpress, in afara ca e mai profesional (e mult mai bun decat ce ai face tu de la 0) mai e si rodat la greu, de ani de zile, si sunt enshpe miliarde, de teme, din care foarte, FOARTE multe free

| mastadont a răspuns:

Construcția diferă doar. În rest de promovare și, în cazul celor construite în HTML, de hosting te ocupi tu. Cel construit în HTML e mai versatil, adică poți să-l faci cum vrei tu.