| Stefanut12345242 a întrebat:

Cu un card de debit poti sa ai banii pe -?

Răspuns Apreciat de Editori
| Vântulalb a răspuns:

NU.
La un card de debit nu poti sa intri pe minus nici cu cativa banuti. Ti se refuza orice plata pentru ca nu ai bani suficienti.
Singura situatie cand poti intra pe minus e atunci cand nu ai bani pe card si Banca nu are dd unde sa-ti ia un comision. Dar se regleaza la prima incasare in cont.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cardul de debit contine banii tai.
Cardul de credit iti da si bani imprumut de la banca, daca ai nevoie (in liita unei sume), iar la urmatorul salar acei bani ti se vor retine de banca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să ajungi pe minus, nu poți.
Banii nu sunt niciodată pe card. Cardul este un instrument de contact între tine și contul tău bancar, la care acel cont este asociat.
Astfel, când încerci să faci o plată cu acel card, accesezi de fapt
contul tău bancar. Iar dacă din contul tău bancar vrei să faci o plată care depășeste fondurile pe care le ai acolo, tranzacția este refuzată de către bancă. Dacă în contul tău primești regulat
un venit, banca acceptă să fii pe minus cu câțiva lei, până la următoarea încasare.

| doctorandus a răspuns:

Ba da, poti ramane. De ex. daca ai 0 RON in cont si banca ia in continuare comisioane, intri pe negativ (adica datorie).

| Frank51 a răspuns:

Da.

| Bogdann1107 a răspuns:

Da se poate, daca faci anumite plati si depasesti cu 2-3lei iti accepta tranzactia si tu ramai pe -, oricum majoritatea cardurilor sunt blocate la maxim 15-20 tranzactii pe zi ca sa mai poti achita poti sa suni la ei.