| deus073 a întrebat:

Cum pot seta Google.ro ca default search engine in Firefox in detrimentul lui Google.com? Ma refer la casuta din dreapta sus.

7 răspunsuri:
| zerozero a răspuns:

Deschide un tab nou si tasteaza:

about:config
cauti "keyword"
si modifici la keyword. URL cu http://www.google.ro/#hl=ro&source=hp&cu=

| zerozero a răspuns:

Noua functie TPU mi-a modficat litera "cu" (QQQ) in "cu". Modifici tu acolo...

| zerozero a răspuns:

Hmm. se pare ca noua functie TPU, mi-a modificat litera (QQQ) "cu" in "cu" straight face Modifici tu acolo...

| breed a răspuns:

Deschide firefox, scrie www. google.ro,click stinga- unelte/optiuni/general/foloseste pgina curenta, ok.

| breed a răspuns:

Scuze, raspunsul era pentru. pagina principala

| dadaina a răspuns:

In casuta din dreapta sus unde scrii ceea ce cauti pe google sau pe alt motor de cautare ai o sagetica sub simbolurile siturilor. Deci tie iti apare acum un g (de la google) pe fundal colorat. Apasa pe sagetica aia din dreapta jos a desenului cu g si selecteaza ultima rubrica "Manage Search Engines". Se deschide o paginuta noua si in acea lista selecteaza google si apesi pe edit keyword.In caseta noua scrii www.google.ro Apesi ok si iar ok.Restartezi firefox si gata. Eu am mozilla 3. 6. 2 pe asta se pot face setarile care ti le-am scris.Cred ca merge si pe versiuni mai vechi de mozilla.

| cricket a răspuns:

Optiuni - change homepage - se va schimba automat si in casuta din dreapta big grin