| anonim_4396 a întrebat:

Cum se formeaza perfectul compus in franceza?big grin am verbul aller si commercer. cum e?

7 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Daca e verb care reprezinta o actiune de miscare, cum ar fi aller, se foloseste verbul etre ca auxiliarm, iar verbul commencer se conjuga cu avoir.
je suis alle(accent pe e)
j'ai commence(accent pe ultimul e)

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Aller se conjuga cu être, iar commencer, cu avoir.
Perfectul compus se formeaza din prezentul auxiliarului + participiul trecut al verbului de conjugat, respectiv, allé si commencé.
Atentie, ca, la verbele conjugate cu être, se face acordul participiului, adaugandu-se un e cand subiectul e feminin si un s cand subiectul e la plural.

| veronica3513 a răspuns:

Http://24secunde.com/....../index.php aici gasesti orice verb la orice timp, doar scriel la infinitiv

| NoSleep a răspuns:

La aller participiul trecu este alle cu accent ascutit pe e iar verbul auxiliar etre si incept cu je suis alle...tu es alle...iar la commercer participiul trecut este commerce cu accent ascutit pe e iar verbul auxiliar este avoir

| bybyu a răspuns:

Perfectul compus se formeaza prin conjugarea verbelor auxiliare ( avoir, etre ) la prezent + participiul trecut al verbului de conjugat Aller-perfect compus = je suis allee, tu es alee, il/elle est allee, nous sommes alees/s, vous alees/s, ils/elles alees/s. commercer perfect compus : j'ai commerce, tu a commerce, il/elle as commerce, nous avons commence, vous avez commence, ils /elles ont commerce.
fundita big grin

| ღTootydeCoolღ a răspuns:

Poi mai intai trebuie sa stii conjugarile lui avoir si etre:
Avoir:
J`ai / Tu as / Il-Elle-On a / Nous avons / Vous avez / Ils-Elles ont.

Etre:
Je suis / Tu es / Il- Elle- On est / Nous sommes/ Vous ete/ Ils-Elles sont.

Perfectul compus: se formeaza din prezentul verbului ( exp. parle` ), verbul apoi se conjuga cu "avoir" sau "etre" ( exp. Tu as parle`)si participiul trecut al verbelor de conjugat ( pentru grupa I - se adauga la sfarsit " e`" / pentru grupele II & III - se adauga "i"

Urmatoarele verbe au urmatorul radical:
Mettre-mis; faire-fait; venir-venu; avoir-eu; etre-ete.
je suis allé(e) /tu es allé(e)/ il/elle/on est allé(e) /nous sommes allé(e)s / vous êtes allé(e)(s)* / ils/elles sont allé(e)s
Succes. Fundita?

| CrazyGirlOmg a răspuns:

? TootydeCool? Felicitari! Toata lectia bine invatata! happy