| Georgy_Laura_1990 a întrebat:

Cum se formeaza Perfectul Compus in franceza?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfectul compus se formeaza din prezentul auxiliarului + participiul trecut al verbului de conjugat,

| DomnisoaraPapusica a răspuns:

Perfectul compus de formeaza din verbele ETRE sau AVOIR (conjugate la prezent indicativ: je suis, tu es, il est, nous sommes, vous etes, ils sont sau j'ai, tu as, il a, nous avons, vouz aves, ils ont) + participiul trecut al verbului de conjugat.
Pentru verbele care se termină în ER, participiul trecut se formează prin tăierea R-ului final și punerea unui accent (care urcă spre dreapta ta) pe ultimul E.
Pentru restul verbelor, participul trecut îl găsești în dicționar sau pe net.
Verbele care se conjugă cu ETRE sunt: verbe de mișcare (aller), verbe reflexive (care au pronumele reflexiv „se" : se laver = a se spăla) și sunt câteva excepții (naitre = a naște, mourir = a muri și rester = a rămâne). Restul de verbe de conjugă cu avoir.

Pupici!

| Lara222 a răspuns:

Perfectul compus se formeaza din prezentul auxiliarului + participiul trecut al verbului de conjugat.
La verbele conjugate cu être, se face acordul participiului, adaugandu-se un e cand subiectul e feminin si un s cand subiectul e la plural.