| Bristena a întrebat:

Care este perfectul compus de la verbul " a rage "?

Răspuns Câştigător
| VictorL a răspuns:

Buna verbul a rage nu se foloseste la modurile personale cat si la cele nepersonale. Este imposibil nu crede ca e corect eu am rageat sau tu ai rageat sau tu ai ras sau ai ragit. NU e corect asa ceva nu exista e imposibil de pus la moduri personale si nepersonale! Funda?

12 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Perfect compus:

Eu am ras
Tu ai ras
El a ras
Noi am ras
Voi aţi ras
Ei au ras

| VictorL a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Ras este ca ras(pe cap) da aici e RAGE. Nu exista Vaca a ras. ce a ras si-a ras barba ori ce?

| єχcєєℓ a răspuns:

Teoretric nu există perfect compus pentru verbul "a rage"
"Eu am ras/El a ras"Nu prea sună corect din punct de vedere gramatical

Răspuns utilizator avertizat
| Jee354 a răspuns:

Eu am ras
tu ai ras
el a ras
noi am ras
voi aţi ras
ei au ras

| AlexandraaaaPopescu31 a răspuns:

Intra pe verbix.com acolo gasesti toate verbele la toate conjugarile.SUCCES!

| SuperUnicorn a răspuns:

Eu am ras
Tu ai ras
El a ras
Noi am ras
Voi aţi ras
Ei au ras

| MicutzaDeMine a răspuns:

Am răgit... Foarte amuzant.

| E03043036 a răspuns:

Pai normal ca nu are...ai incercat macar sa vezi si tu ce fel suna? cum poti sa zici:"a ras","a ragat?laughingtotal gresit... poti spune la perfect compus "a tras un raget" sau asa ceva, dar in nici un caz nu are forme la perfect compus! sper ca ai inteles!big grin