| anonim_4396 a întrebat:

Cum se formeaza perfectul compus in franceza?big grin am verbul aller si commercer. cum e?

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Aller se conjuga cu être, iar commencer, cu avoir.
Perfectul compus se formeaza din prezentul auxiliarului + participiul trecut al verbului de conjugat, respectiv, allé si commencé.
Atentie, ca, la verbele conjugate cu être, se face acordul participiului, adaugandu-se un e cand subiectul e feminin si un s cand subiectul e la plural.

| Zangetsu a răspuns:

Daca e verb care reprezinta o actiune de miscare, cum ar fi aller, se foloseste verbul etre ca auxiliarm, iar verbul commencer se conjuga cu avoir.
je suis alle(accent pe e)
j'ai commence(accent pe ultimul e)

| veronica3513 a răspuns:

Http://24secunde.com/....../index.php aici gasesti orice verb la orice timp, doar scriel la infinitiv

| bybyu a răspuns:

Perfectul compus se formeaza prin conjugarea verbelor auxiliare ( avoir, etre ) la prezent + participiul trecut al verbului de conjugat Aller-perfect compus = je suis allee, tu es alee, il/elle est allee, nous sommes alees/s, vous alees/s, ils/elles alees/s. commercer perfect compus : j'ai commerce, tu a commerce, il/elle as commerce, nous avons commence, vous avez commence, ils /elles ont commerce.
fundita big grin

| ღTootydeCoolღ a răspuns:

Poi mai intai trebuie sa stii conjugarile lui avoir si etre:
Avoir:
J`ai / Tu as / Il-Elle-On a / Nous avons / Vous avez / Ils-Elles ont.

Etre:
Je suis / Tu es / Il- Elle- On est / Nous sommes/ Vous ete/ Ils-Elles sont.

Perfectul compus: se formeaza din prezentul verbului ( exp. parle` ), verbul apoi se conjuga cu "avoir" sau "etre" ( exp. Tu as parle`)si participiul trecut al verbelor de conjugat ( pentru grupa I - se adauga la sfarsit " e`" / pentru grupele II & III - se adauga "i"

Urmatoarele verbe au urmatorul radical:
Mettre-mis; faire-fait; venir-venu; avoir-eu; etre-ete.
je suis allé(e) /tu es allé(e)/ il/elle/on est allé(e) /nous sommes allé(e)s / vous êtes allé(e)(s)* / ils/elles sont allé(e)s
Succes. Fundita?

| NoSleep a răspuns:

La aller participiul trecu este alle cu accent ascutit pe e iar verbul auxiliar etre si incept cu je suis alle...tu es alle...iar la commercer participiul trecut este commerce cu accent ascutit pe e iar verbul auxiliar este avoir

| CrazyGirlOmg a răspuns:

? TootydeCool? Felicitari! Toata lectia bine invatata! happy