| 1Q a întrebat:

Dacă cand iesi dintr-un supermarket si te ia aia de la paza ca cică sa vii cu ea sa iti faca percheziție ca i s-a parut ei ca ta-a văzut pe camera ca ai furat, apoi dupa ce te perchezitioneaza isi da seama ca a gresit, tu dupa asta poti sa ii faci raport sau ceva ca te-a banuit degeaba?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mda. Esti copil si te-a agatat. Poti face dar cu ce dovedesti?

| AnastasiaK a răspuns:

Dar de ce ai lasat-o sa te perchezitioneze in primul rand? Doar politia are drept de perchezitie. Daca aleia i s-a parut ceva, datoria ei e sa cheme politia si sa te retina (dar atentie, nu impotriva vointei tale) pana vine aceasta.

| Goete a răspuns:

Isi face meseria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afara, puteai sa o dai in judecata, si sa ceri si daune.
Dar in Romania la noi ca la nimenihappy

| ywar a răspuns:

Trebuie sa aiba o proba foarte solida, altfel nu poate opri la bunul plac pe oricine. Scrie in legislatie de chestia asta. LG 333

| Liviu a răspuns:

Are voie sa te perchezitioneze, am lucrat in un astfel de magazin.Regulile magazinului, te supui la ele in momentu in care intri in magazin.Perchezitia se face prin ATINGERE,nu se baga mana in buzunar,nu nimic.TU scoti din buzunar ce ai,paznicul, agentu de paza, nu iti baga mana in buzunar, sau in geaca, ghiozdan, geanta etc.Numai politia are dreptu sa te controleze.Una e perchezitie prin palpare, si te pune sa scoti ce ai, de nu doresti sa scoti ce ai, se cheama politia si se inrautateste treaba.Toti care comentati aiurea ca e abuz,sigur nu cunoasteti cum sta treaba.Cel mult un scuze, isi poate cere agentu de paza, nimic mai mult. Daia e pus acolo, daca ii se pare ca ai furat, te cheama in accea camera, si te roaga sa scoti tot din buzunare.TE ROAGA, nu te obliga.Nu doresti, se cheama directoru, sau un superior, se comunica faptul ca refuza sa se supuna 'controlului'(care in sine nu e un control, e doar o atingere a hainelor) si se cheama politia sa te controleze, atunci e mai rau.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Liviu):

E stupid ce zici. Ma banuieste? Are camere de securitate. Sa se uite pe camere si sa imi zica unde ma vede ca bag in buzunar chestii si il las sa ma caute si in c&r. Nu ma vede pe camere facind nimic suspect, sa ma lase in pace. E atit de simplu.

| Hammurabi a răspuns (pentru Liviu):

De ce e mai rău dacă refuzi să te lași controlat și soliciți prezența poliției, atâta timp cât știi că ești curat?
Agentul de pază va trebui să demonstreze, să prezinte înregistrarea de unde reiese că poate avea o "suspiciune întemeiată" că ai fi furat ceva.
Nu pentru că ești tu blondă cu țâțe mari și s-a gândit el să te pipăie... scuze, palpeze. Sau mai nou și agenții de pază aparțin de SRI, iar ieșirea din magazin ține de securitatea națională?

| Liviu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Vede" unghiuri moarte,poti sa te maschezi cumva, are dubii, te controleaza PUNCT. Ai de reclamat ceva? director, sau politie, salut happy asta e legea.

| Liviu a răspuns (pentru Hammurabi):

La femei, sunt femei angajate, si nu te 'pipaie' in genu ala.La barbati le este interzis sa pipaie femei, si la femei la fel sa atinga barbati.E un control corporal facut prin palpare, atingerea hainelor in zona buzunarelor, te pune sa te dezbraci daca e iarna, si asa mai departe.Repet,asta e legea,nu o fac eu,eu doar va spun cum sta treaba,am lucrat in domeniu,multi nu inteleg ca in momentu in care calci in o interprindere, fie de stat, fie privata, te supui acelor reguli interioare, fie ca le cunosti, fie ca nu happy Tu, eu, si inca cativa, 2 3 4 5 sau 100, suntem cinstiti, dar vine X care da cu jula(fura) si prefera sa controleze 100 de persoane, decat sa aiba probleme cu sefu, sau directoru happy sau chiar sefu de paza.Peste tot exista un sef de paza, si sef de la magazin cu care poti lua legatura in cazul unor neplaceri, ba chiar directoru poate fi acolo si te poate asculta.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Hammurabi):

Ca fapt divers, nici macar cei de la SRI n-au drept de control asupra ta...decat poate daca au motive sa creada ca ai un pistol, ceva.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Liviu):

"multi nu inteleg ca in momentu in care calci in o interprindere, fie de stat, fie privata, te supui acelor reguli interioare, fie ca le cunosti, fie ca nu"

Mai presus de orice reguli sunt legile statului. Exact cum ai zis mai sus, paznicul poate sa te roage, nu sa te oblige, dar daca eu ca cetatean refuz sa fac ce mi se cere, din momentul ala nu are ce sa faca. Nu are voie nici macar sa ma retina cu forta pana la venirea politiei. Nu zic ca e in regula asa, dar asta e situatia.

| Liviu a răspuns (pentru AnastasiaK):

Fa asta, nuar fi exclus sa iei cateva la coaste unde nu te vede nimeni big grin au fost multi viteji, si sau calmat.Eu nu sunt dumnezeu,eu iti spun cum e treaba si cum se aplica.fa tu pe smardoiu,iei cateva dupa ceafa,si poate te linistesti happy nu e peste tot camere, si din cuvantu tau, si cel al paznicului respectiv colegi lui, sefu de paza si etc, nu cred ca iti va da tie dreptate.Mai cu seama daca esti brunet laughing putin asa, nu stiu ce si cum.Pana la lege, pana sus la stat, mai e.Sunt cei micuti care dicteaza, asta e problema, si de asta urasc eu anumite chestii in romania.Sunt legi, doar pentru oameni ca tine, si ca mine sad

| AnastasiaK a răspuns (pentru Liviu):

Pai chiar fac asta, intotdeauna cand vreun destept d-ăsta se trezeste ca vrea sa vada el ce am in geanta si-mi vorbeste pe tonul ala specific superior si arogant. Cel mai interesant a fost cand s-a intamplat sa intru cu geanta de sala intr-un magazin...bineinteles ca mi s-a cerut la iesire s-o desfac, le-am explicat frumos ca daca vor sa controleze pot sa cheme politia si ca ei n-au niciun drept, au mai insistat putin ca vezi doamne poate am ceva in geanta furat din magazin, dar sa vezi ce repede s-au dat din drum cand le-am spus ca am manusi si tibiere acolo big grin Totusi, chiar as vrea sa-l vad pe ala care imi da "cateva la coaste" si "cateva dupa ceafa" avand in vedere ca fac arte martiale de peste 15 ani. Cat despre "unde nu te vede nimeni", la iesirea din magazin te vede TOATA LUMEA. Sunt "cei micuti" care iti dicteaza tie poate, eu imi stiu foarte bine drepturile si obligatiile asa ca nu-mi dicteaza nici micuti, nici mai mari.

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Esti neam prost, in locu la paznicu ala, iti dadeam si 2 capace si 2 suturi in dos, sa inveti sa vorbesti. Daca ai un comportament dubios, normal ca te iau la rost.E normal, aia imi e job-u, sa enervez pamblicari ca tine.Care au 2 clase ca trenu, si au pretentie sa fie tratati regeste.Eu sunt un om angajat, sa ma asigur ca oameni nu FURA. Daca mi s-a parut ca esti dubios, te iau la purificat. PUNCT, nu iti convine, te supui, a 2 oara numai intri in magazinu ala, si punct.

| Liviu a răspuns:

Vad ca nu se intelege, voi mai face un efort sa explic pe romaneste.Patronu,in magazinu propriu, face ce legi doreste. Daca face REGULA, sa intri descult, asa intri.Nu vine vreo domnisoara simandicoasa, ca ea intra incaltata.Inafara de legile statului, e proprietatea sa personala. Poate sa puna regula sa intri si dezbracat.Asta nu inteleg oameni normali, e regula in incaperea aia ca nu se fumeaza.Pai nu se fumeaza, nu te tocmesti cu ala.De asta noi romani de rand, nu o sa ajungem ca in afara, sa evoluam.Pentru ca vine gica contra care zice..."Eu fumez aici, ca vreau" pai e o problema.Multi stiu ce legi au in favoarea lor, dar nu stiu si ce atributiuni au, nu stiu de obligatii.Multi dintre voi o sa muriti cu legea in mana.Mai stiam eu unu de se arunca pe trecerea de pietoni, ca domne...e verde, ca e trece, eu ma arunc.Degeaba incercam sa ii explic ca anumite persoane au sau nu au timp sa incetineasca, si etc.La fel de batman ca unii utilizatori ce mi-au comentat ca sa cheme politia. Dragi oameni,trebuie sa intelegem,e regula la magazin,inainte de politie, inainte de SRI, inainte de parlament, eu sunt cel care dicteaza. Daca iti spun ca nu se intra cu bagaj, te supui reguli, sau parasesti magazinu.Nu vine la mine un titi impinge la vagoane, sa imi spuna cum sa imi fac legea in magazinu meu.Sunt regulile la patron, te supui.E ca si cum ti-ar zice sefu tau, maine dai la caine sa manance.Si tu faci figuri ca nu vrei ca nu stiu ce, nu vrei, te-a zburat, motive se gasesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Prietene,daca am o mica banuiala, ca esti hot, te dezbraca la cucu gol, asa ca gura mica, asta e LEGEA din magazin, te supui sau te duci si cumperi de la tine de la tara de acolo ce doresti.Ai inteles? Asta e regula interioara din magazin.Esti suspect de furt, ai inteles? nu zice nimeni AI FURAT, ci ca estI SUSPEC, copil copac, si eu prin atributiunile postului trebuie sa te verific.