| Dani436 a întrebat:

Salut, daca am furat dintr-un supermarket (mega) și exista posibilitatea sa fi fost vazut pe camere dar nu am fost oprit de paza etc ce mi se poate intampla? (a fost o idioțenie si nu as vrea sa mai repet asta in viata mea)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti descoperit si firma face plangere penala poti fi identificat si urmarit penal pentru furt.
Ce urmari vor fi depinde de varsta ta, valoarea furtului si de faptul daca ai sau nu antecedente penale (ai mai fost condamnat penal). Daca esti minor se poate lua, de regula, o masura educativa neprivativa de libertate iar daca esti major, in cel mai rau caz o condamnare la inchisoare cu suspendarea executarii.

| DjSannan a răspuns:

Este important sa ințelegi că furtul este o infracțiune și că aceasta poate fi pedepsita prin închisoare sau amenda. Dacă proprietarii magazinului au dovezi suficiente, cum ar fi înregistrări video, ei pot raporta incidentul la autoritățile locale, care pot decide să te acuze și să te trimită în judecată. Din acest motiv, este important să faci cea mai bună alegere și să nu mai furi. Dacă te afli în situația de a fi acuzat de furt, este important să îți găsești un avocat care să te ajute să înțelegi și să îți apere drepturile