| ShutUp01 a întrebat:

Daca citesc imi dezvolt vocabularul?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Dar daca in timp ce citesti cauti cuvintele necunoscute o sa se dezvolte vocabularul.

| xKoko22 a răspuns:

Da. De sigur. Citind Afli Cuvinte Noi Si Incepi Sa Pronunti Cuvintele Mai Melodios Si Mai Corect

| machupi8t a răspuns:

Evident ca da, nu iti dezvolti doar vocabularul ci si capacitatea de memorare. Te va face sa vorbesti fluent atunci cand vei avea o conversatie iar vocabularul tau va cuprinde o diversitate mare de cuvinte noi happy

| anonimg a răspuns:

Da. Chiar mai mult decat iti poti imagina. Si cum am spus in alta parte, cunostinta te scapa si de timiditate.
Poti incepe cu asta caci este de actualitate: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| Adry05 a răspuns:

Depinde si ce citesti. Daca citesti cartile astea contemporane cu cuvinte doar de genul `masa` sandwich` `liceu` `iubire` etc atunci poti sa citesti mult si bine ca citesti degeaba. laughing In ziua de azi prea putini se mai chinuie sa aranjeze frazele cu adevarat.

| IoanaWorld a răspuns:

Depinde ce citesti. Exista o diferenta intre a citi ambalajul de la seminte si a citi o carte clasica. Trebuie sa citesti constant, dar daca nu iti place sa citesti, degeaba.

| cristi202 a răspuns:

Desigur. Cind am mers odata la sedinta la psiholog, el m-a intrebat, dupa ce a vorbit jumatate de ora cu mine, de la ce am vocabularul asa de dezvoltat, si tot el a raspuns, zicind ca de la citit probabil, si asa si era, fusesem cindva un soricel de biblioteca, citeam o carte pe saptamana. Si asta chiar iti dezvolta, si nu numai vocabularul, pentru ca dai de cuvinte noi pe care trebuie sa le intelegi, si odata intelese, le si poti folosi, ci si vorbirea, si gindirea. Deci, spor la citit! Merita.