| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg a întrebat:

Ce carte sa incep sa citesc ca sa imi dezvolt vocabularulhappy?

13 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pentru inceput cartile cu basme sunt foarte folositoare. Cartile cu povesti gen Cenusareasa, Frumoasa si Bestia, Scufita Rosie sunt utile.
Iti trebuie multe carti pentru dezvoltarea vocabularului. Cartile de obicei le alegi dupa un titlu interesant sau dupa sugestii venite din partea celorlalti.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu începi să-ţi dezvolţi vocabularul citind doar o carte. Spune-ne ce vârstă ai, pentru ca aşa să-ţi recomandăm ceva specific vârstei tale, care să-ţi placă!

| vlaaddd a răspuns:

Citeste Bacovia

| Nimic special a răspuns:

Scufita Rosie laughing0.

| pretzel a răspuns:

Salut! au dreptate ceilalti. trebuia sa specifici varsta si orice carte buna te ajuta sa iti dezvolti vocabularul dar uite niste carti pe care eu le am citit si mi-au placut la nebunie!(am 13 ani, dar merg si pentru varste mai mari unele):
Matilda
Chearlie si fabrica de ciocolata
Vrajitoarele...(toate 3 sunt scrise de Roald Dahl)
Invitatie la vals(Mihail Drumes)-prima data am zis ca e plictisitoare
dar pe urma nu puteam sa ma dezlipesc de ea (am citit o in 3 hbig grin)
Copii capitanului grant e frumoasa," Sifonierul, leul si vrajitoarea" e superba dar nu stiu cine a scris o...sa mai vedem :sincer am citit mai multe care ni le-a dat la scoala dar nici una nu mi-a placut.
sper ca ti-am fost de ajutor si...mult succes la citit :*:*

| andreiyo50 a răspuns:

Amintiri din copilarie de Ion Creanga (contine multe regionalisme din regiunea Moldovei cu care iti imbogatesti vocabularul)

| alexandra14_5517 a răspuns:

Hello! happy Poi poti citi orice carte pentru ca toate te ajuta in dezv oltarea vocabularului tau. Eu ti le recomand cele de la Jules Verne [ar fi trebuit sa specifici cati ani ai]. Exe: Insula Misteriasa [vol. 1, 2], Steaua Sudului, Capitanul Hatteras, Prichindel, Vulcanul de aur, Doctorul Ox, Insula cu elice, Cinci saptamani in balon, Testamentul unui excentric, Satul aerian. Spargatorii blocadei etc.happy
Sper ca te-am ajutat.
Lectura placuta >:dd

| sierjuu a răspuns:

Eu am doua pentru tine :
1-Arthur Conan Doyle -Semnul celor patru
2-Ray Bradbury-Fahrenheit 451
Ambele sunt editura corint, bafta!

| LoLo_9163 a răspuns:

Citeste carti de Aghata Christie(sper ca am scris corect). Sau incearca La medeleni si Morometii.Vezi tuwinking. Multa baftahappy.

| cristinutza_8053 a răspuns:

O carte kâcare mie mi-a placut este prizonierul din zenda e cava de genul print si cersetor doar ca mult mai multa actiune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice carte iti imbogateste vocabularul daca o inbtelegi. Nu citi carti necorespunzatoare pentru varsta ta caci nu vei avea nici un folos.

| cata_8614 a răspuns:

Ai putea sa iti iei o carte de povesti oana a ce face paco ca de ieri nu l-am vazut si tat eu sunt cata.