| Silviix3 a întrebat:

Cum sa-mi dezvolt inteligenta, vocabularul si imaginatia?

33 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Prin masturbari repetate si sex virtual.

| shadovv a răspuns:

Metamorfozeaza te in biblioteca cu picioare.

| Inferno a răspuns:

NZT. Unlock your potential!

| WR104 a răspuns:

Nu poti, asa cum te-ai nascut asa ramai.
Succes!

| Încrucişătorul a răspuns:

Ma amuza astia care zic "citeste" pentru ca nu-si dau seama de o eroare grava pe care o fac.

:-))

| totElodia a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Si care, ma rog, e eroarea aia "grava" despre care vorbesti?

| Încrucişătorul a răspuns (pentru totElodia):

Pana si cersetoru' la coltu' strazii stie sa recunoasca litere, sa le pronunte, asa cum stie el si sa citeasca 'enşpe' mii de carti oferite. ORICINE CARE A TERMINAT CLASA INTAI SI A DOUA STIE SA CITEASCA INTR-UN FEL SAU ALTUL, GRESIT SAU CORECT (din punct de vedere al pronuntarii)!

Eroarea grava e ca, in loc sa spuneti "memoreaza [din]" sau "tine minte...", voi spuneti "citeste" sau "apuca sa citesti...", măi domnilor doctori docenti ce sunteti. 'A citi' nu e aceeasi cu 'memoreaza' sau 'invata din'. De ce? Simplu: uiti ce ai citit si ce nu ai memorat.

Grozav mai e si subconstientul ăsta dar tare bleg (asculta fara sa se indoiasca de ce i se spune): poate sa faca diferenta dintre a citi litere/propozitii/fraze dar fara sa bage in cap SI a memora/invata/tine minte ideile din acele propozitii/fraze.

Asa... si eu pot sa ma apuc de citit o revista sau carte, sa detin o idee pentru 5 minute iar apoi s-o uit in minutul urmator deoarece nu mi s-a parut relevant.
Asta e greseala pe care voi o comiteti.
Adevarul e ca, atunci cand ii spui cuiva "Citeste ba si tu asta...", se aplica la reviste, ziare, scrisori, carti etc. care nu au de a face cu propria cultura generala, ci are de-a face cu o idee scurta si nesemnificativa, care dureaza o zi, doua, o luna, un an si o uiti.

Situatia e asemanatoare dintre "a organiza" si "a conduce": nu sunt la fel, contrar opiniei publice.

Daca invatatorii sau profesorii ar folosi "memorati" sau "tineti minte" asta, aia si ălea, in loc de "cititi", cred ca subconstientul elevilor ar percepe mai bine mesajul.
Cei drept, trebuie (NU "ar trebui") ca invatatorii/profesorii sa specifice acel ceva ce trebuie memorat.
*Mai exista cate un elev care reuseste sa memoreze carti intreagi dar acolo se tin cont de genetica, perceptie si IQ-u personal. Nu ne bagam sa tragem, pentru toti, de la o distanta atat de mare.*

Inca nu esti convinsa? Uite un exemplu scurt si concret. Te las pe tine sa decizi care forma e corecta si reflecta cerinta/cerintele:

>Citeste zilnic 10 cuvinte din dictionar.
>Memoreava/invata/tine minte zilnic cate 10 cuvinte din dictionar.

| Miauti a răspuns:

Sa inveti fizica cuantica happy. sau nucleara

| valeeExpress a răspuns:

1. Citeste carti.
2. Animal planet/Discovery/National Geografic/etc.
3. Compune poezii, fabule, povesti...
4. Cand spun carti ma refer la :
-povesti
-carti educationale.
Sper ca te-am ajutat.
Pa-pa!

| NoShit a răspuns:

N-o să le găseşti pe TPU. Depinde de tine dacă stai închisă într-o cutie tot timpul şi preferi să trăieşti aceeaşi rutină obositoare. Totul ţine de atitudine. Dacă vrei inteligenţă, deşi e un cuvânt cam mare, documentează-te, dar nu cu tot ce-ţi cade în mână, ci alege-ţi bine lectura, în funcţie de un anumit domeniu. Dacă vrei vocabular, citeşte altceva pe lângă cărţile poliţiste sau de dragoste. Vocabularul se dezvoltă în timp. Stai cu DEX-ul în mână când dai de un cuvânt nemaiauzit anterior. Dacă vrei imaginaţie, tot ce trebuie să faci e să ştii s-o cultivi. Citeşte. Scrie. Exersează astfel. Dacă ai potenţial, în timp se dezvoltă.

| MirunaC a răspuns:

Citind cat mai mult, sau urmarind emisiuni la tv care sa aiba diverse teme educative.Si totusi cea mai eficienta metoda ramane cititul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MirunaC):

Tu nuprea esti atenta ce emisiuni TV se difuzeaza in Romania?

| MirunaC a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma refer la emisiunile din Romania neaparat.Si am specificat emisiuni educative, nu cele politice sau chestiile acelea jalnice gen Roata norocului.Asta e Romania din pacate! Insa de exemplu Vrei sa fii milionar e o emisiune educativahappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru MirunaC):

Ai dreptate...

| MirunaC a răspuns (pentru anonim_4396):

:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citind diverse carti sau articole din anumite reviste.Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergind la scoala.

| xBya a răspuns:

Inteligenta nu poate fi 'dezvoltata'. Ori o ai, ori n`o ai. E ceva cu care te nasti. Vocabularul il rezolvi cu cartile, iar imaginatia o dezvolti traind in tara asta.

| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns:

Citeşte.Uită-te la documentare.Citeşte articole.Şi imaginaţie compune poezii sau pictează.happy Vocabularul ţi-l dezvolţi prin citit.Sau scris...Fă-ţi un jurnal să-ţi dezvolţi vocabularul.

| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns:

Citind. Din carti inveti expresii noi, si noi moduri de a te exprima.

| cristy3991 a răspuns:

Citind foarte multe carti.

| Luiza45 a răspuns:

Simplu. Vocabularul il dezvolti citind..cititnd oservi cum sunt descrise diferite tipologii umane, sunt prezentate diferite situatii. Daca citesti iti dezvolti imaginatia pentru ca tu vei fi regizorul si in mintea ta cartea se va derula ca un film. Iteligenta se va dezvolta de la sine zic eu...chiar si privind un film poti invata multe. Inveti sa analizei situatiile si sa privesti totul si sa judeci din perspectiva lumii tale.

| Reginald a răspuns:

Poti sa citesti toate cuvintele ce s-au scris vreodata, si tot n-o sa fi mai inteligent. Ca sa ajungi la inteligenta maxima pe care o poti avea trebuie sa gandesti mult. Sa scrii programe (sa programezi), si/sau sa rezolvi probleme de mate, fizica, chimie, etc.
Orice te face sa gandesti, si sa te doara capul de face mai inteligent.(rezolvatul de rebusuri, si sudoku nu e suficient)

| butterflyone a răspuns:

Citind. Cea mai buna solutie atat pentru relaxare cat si pentru aceste lucruri... Desi rar se mai citeste in zilele de azi si, recunosc, si eu sunt printre "acei" care nu dau o mare importanta lecturii... straight face

| LiveStar a răspuns:

Nteligenta: Sudoku, Sah, o facultate big grin, discovery
vocabularul: beletristica, rebus
imaginatia: call of duty series, crysis series, medal of honor series ...ar trei sa ajunga tongue

| aminutza a răspuns:

Citind

| s96 a răspuns:

Citeste o carte, frate!

| DEXTER666 a răspuns:

Citind! Carti, nu comentarii pe net!

| AnnieJ a răspuns:

Inteligenta, vocabularul si imaginatia se pot dezvolta prin citit si compus de exemplu versuri sau poezii happy.

| DianaRarinca a răspuns:

Daca citesti carti, daca asculti conversatiile oamenilor si prinzi la cap numai cuvintele frumoase si incearca sa controlezi vocabularul urat pentru a te invata sa vorbesti frumos.

| acoraliada a răspuns:

Pai iti poti dezvolta inteligenta citind cartii, de pe internet cu diferite jocuri gen trivia,,, si multe altele...