| and0ra a întrebat:

Daca trimit o scrisoare recomandata prin posta in Olanda, in cam cat timp ajunge acolo?

5 răspunsuri:
| SelenaTpu a răspuns:

Eu ma intreb de ce trimiti scrisoare si nu mail?
Peoblema ceea mai mare este cu posta romana care se misca...
Teoretic, nu ar trebui mai mult de o saptamana, maxim 10 zile

| and0ra explică (pentru SelenaTpu):

Scrisoarea trebuie sa o trimit in posta nu mail pentru ca contine acte care trebuie sa fie acolo fizic, pentru ca sunt pentru Universitate. Daca scrisoarea e prioritara se poate sa ajunga mai repede?

| RxTx a răspuns:

Exista servicii de posta particulare la care tu trimiti scrisoarea PDF si ei o printează in tara respectiva

Ia legătura direct cu oficiul poștal din tara respectiva si pobesteste ca vrei sa beneficiezi de acest serviciu
Prin care tu le trimiti text-ul sau ce ai de printat
Ei iti printează direct in tara respectivă si in cateva minute pun si plicul la poșta

| and0ra explică (pentru RxTx):

Nu pot sa trimit PDF, am mai zis happy De vreme ce trebuie sa trimit actele in original, nu pot sa trimit nimic pe care digitala, imi este si specificat. Eu doresc doar sa stiu in cat timp ajunge, nu am nevoie de metode de a trimite ceva in strainatate.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă e vorba de acte, trimite-le cu o firmă de curierat privat, nu prin Poșta Română, unde corespondenta se poate pierde cu ușurință.
Avantajul e că prin firma privată ajunge in maxim 48 h si oferă siguranță, dar cu Posta Romana drumul va fi lung. Iar dacă e si recomandată, va ajunge cu mult mai târziu, fiindcă corespondenta recomandată trebuie inregistrata prin toate statiile pe unde trece (in caz de pierdere, să aibă un reper de unde să inceapă căutările).
Poți trimite cu AtlasSib, dacă e in orasul tău. Îi poți contacta si intreba de preț. Înainte, vezi câte grame are scrisoarea, fiindcă contează.