| anonim_4396 a întrebat:

De care acte este nevoie pentru a trimite un colet mic (cât un toc de ochelari), prin posta, in UK? Si ce fel de ambalaj este necesar?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Tu nu ai nevoie de niciun act (dacă nu trimiți un obiect care să fie vândut de tine destinatarului - altfel e nevoie de factură pentru formalitățile vamale). Chemi curierul și plătești.
În funcție de conținut, cel care primește e posibil să fie nevoit să achite ceva taxe.
Ambalajul - cel care asigură ca obiectul să ajungă ok la destinație.

| romeo78 a răspuns:

Trebuie să mergeți direct la firma de curierat. După 1 ianuarie, Marea Britanie a ieșit definitiv din Uniunea Europeană și au apărut noi legi, taxe pentru orice colet, produs intră în Anglia, inclusiv TVA.
La fel este și pentru ce se trimite din Anglia spre Uniunea Europeană.