| liviunm a întrebat:

De ce mi se abureste parbrizul dimineata? cu ce sa dau pentru dezaburire

4 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Dai drumu la ventilator, sa sufle aer cald spre parbriz, se dezabureste repede. Este de la diferenta de temperatura interior-exterior.

| Daniel323 a răspuns:

Din cauza temperaturii punctului de roua si relatia acesteia cu umiditatea relativa.
Daca dai drumul la AC se dezabureste in 15 secunde.
Daca vrei cu aer cald cum zice colegul trebuie sa astepti sa se incalzeasca motorul plus cateva minute dezaburirea.

Bula
| Bula a răspuns:

Parbrizul se abureste fiindca este mai rece decat aerul rasuflat de tine.

Sunt mai multe metode pentru a preveni aburirea si chiar inghetarea aburilor (pe timp de iarna):
- cand te urci in masina, deschizi un pic geamul portierei, astfel aburii pot iesi
- dai drumul la ventilator
- cumperi de la farmacie ULEI DE GLICERINA si aplici subtire cu o carpa moale pe partea interioara a parbrizului (curatat anterior).
Glicerina previne inclusiv formarea ghetii, pe timp de iarna.

Pe timp de iarna, incalzesti motorul inainte sa urci in masina si sa pornesti, iar ventilatorul va introduce aer cald in cabina.

| GouDidodino a răspuns:

Porneste AC-ul pe dezaburire