| xNirvana a întrebat:

Deci verisoara mea m-a intrebat cate sunete are cuvantu "fereastra". Dar memoria m-a lasat si nu-mi mai aduc aminte cum se face cred ca o sa incep sa iau pastile de memorie laughing. Deci stie cineva cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
| RaLuCa_7165 a răspuns:

Sunetele sunt delimitata in functie de cum se citesc, adica:a, b, c, d, e... sunt sunete dar sunete sunt si ge, ghe, gi, ghi, ce, che, ci, chi! Ai inteles? Deci trebuie sa retii ca sunetele nu sunt litere ci ca se rostesc intr-o singura silaba.

15 răspunsuri:
| d33a a răspuns:

Un sunet in scris se numeste literea.

9 sunete happy

| foreverANDaDAY a răspuns:

Din cate imi amintesc sunetele sun literele deci cuvantul fereastra are 9 sunete

| BlueByMe a răspuns:

Are 9 sunete si 9 litere:
f-e-r-e-a-s-t-r-a
funda?big grin

| F. a răspuns:

Cum ma cate silabe sunt atatea sunete?raised eyebrows laughing)
Are 9 sunete. dar nu neaparat pentru ca are si 9 litere.
De ex. cuvantul "geam" are 4 litere dar 3 sunete

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte simplu...literele sunt cele care se scriu; sunetele sunt cele care se pronunta.

Deci."fereastra" are 9 litere si 9 sunetehappy... fundy?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostii ati scris!
in timpul citirii cuvantului numeri cate sunete auzi. Ce sunt sunetele?
Asta nu-ti pot explica daca nu stii.
fereastra-are 9 litere/9 sunete
dar de exemplu gheata-6 litere/5 sunete, ca "h"nu se aude cand rostesti cuvantul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuv fereastra are 9 sunete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am dar cuvantul stropite are 3 sunete?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te dau si eu odata

| HeeYeon a răspuns:

Pai 9 nu? In ce clasa e I sau a II a?

| vio122 a răspuns:

Cum ai rosti pe silabe, cate silabe are atatea sunete sunt. eu cred ca asa se procedeaza in caz ca nuh m`a lasat nici pe mine memoria.hee hee

| Briana02 a răspuns:

9.

| Georgiana_3439 a răspuns:

Fereastra are 9 litere, si 9 sunete. Cate litere are, are tot pe-atatea sunete. Dar sunt niste exceptii. Daca in cuvant sunt grupuri de litere(che,ci, ghe, ghi.) si sunt urmate de o vocala, atunci semnifica 1 sunet. Daca sunt urmate de 1 consoana, un grup de litere reprezinta 2 sunete. happy Sper ca te-am ajutat. tongue

| ralucuta_6093 a răspuns:

Dar cate sunete are cyv chitanta