| brokxy a întrebat:

Este legal 50 ore de lucru pe saptamana?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In contractul de munca, legal este 8 ore /zi, 40 ore/saptamana.
Pentru orele lucrate in plus se pot acorda zile libere platite sau trebuie platite cu minim 50% in plus (adica minim 150% din tariful orar).
Numarul orelor suplimentare insa este limitat, cu conditia ca media orelor de munca, calculata pe o perioada de referinta de 4 luni calendaristice, sa nu depaseasca 48 de ore pe saptamana.

| mgtow a răspuns:

40h e legal. Peste nu e normal

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Codul muncii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In ce domeniu? Ce scrie in contractul de munca?

| Celcestietot a răspuns:

Japan confirmed

| Frank51 a răspuns:

Este legal maxim 40h/saptamana, dar daca faci de bunavoie 60 nu este problema.

| Sofer a răspuns:

De ce nu ar fi? Asta e programul nu ai ce face.

| Yurisa a răspuns:

Ai pauza? Pauzele nu se pun ca ore de munca.

Răspuns utilizator avertizat