| anonim_4396 a întrebat:

FUNDĂ! Deci, am 16 și aș vrea să mă duc în această vară la mama mea care locuiește în Italia. Vreau să știu exact ce acte îmi trebuiesc. Părinții mei sunt divorțați și tatăl meu locuiește tot în Italia, eu stau cu bunicii. Am auzit că aș putea să mă duc și singură, numai să am procură de la amândoi... Sau cum este? Vă rog, explicați-mi ce îmi trebuie. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

Http://www.mai.gov.ro/Documente/Utile/Calatoria%20in%20Europa.pdf
am gasit asta pe google, vezi pagina 26

3 răspunsuri:
| MihaitaGrigor a răspuns:

Iti trebuie Pasa port si buletin

| Annae23 a răspuns:

Păi dacă am pașaportul și buletinul, îmi mai trebuie ceva de la tatăl meu? Eu așa știam...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca parintii au divortat inainte de 1.10. 2011 ai nevoie de o declaratie autentica a parintelui careia ai fost incredintata, prin care se declara de acord cu plecarea in Italia si indica un insotitor major. Declaratia poate fi data si la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Italia si ti-o trimite. De asemenea ai nevoie de o copie a hotararii de divort.
Daca divortul a fost dupa 1.11. 2011 atunci ai nevoie de declaratii de la ambii parinti.
Insotitor major poate fi, dupa caz, pesonalul de bord de pe avion sau tren ori soferul masinii.