| mihela94 a întrebat:

Hei, cineva mi-a zis daca pot rezolva o problema cu paharele cu apa. A pus un numar impar de pahare care fiind cu apa si care goale si mi-a spus ca dintr-o singura mutare sa fac ca paharele sa vina in felul urmator: Unul plin, celalalt gol, apoi iar plin si iar gol si tot asa. Tin sa mentionez ca nu am voie sa mut un pahar in locul altuia ca ar insemna doua mutari. Care este rezolvarea?

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

TREBUIE sa spui cate pahare sunt
TREBUIE sa spui care e ordinea initiala
altfel, pot sa presupun pur si simplu ca sunt CUM VREAU EU, adica 5 pahare:
1plin,1plin,1gol,1plin,1gol
si il iau pe primul si il pun dupa ultimul, si am rezolvat problema cu o singura mutare:
1plin,1gol,1plin,1gol,1plin

| Nevermind17 a răspuns:

Parca era ceva de genu ca sa pui un pai sau o sfoara care sa traga apa.Cauta pe Youtube

| Master2001 a răspuns:

Dacă sunt 3 pline si 3 goale, poti sa torni apa din paharul plin al doilea in paharul gol al doilea si astfel vei avea plin gol plin gol plin gol.