| MeryHojda2001 a întrebat:

Heii! Vreau sa stiu care este importanta fructelor in alimentatie? Imi trebuie pentru scoala! Va rog raspuns rapid!

Multumesc... Funda! happy :* big grin

Răspuns Câştigător
| stefaniaroberta1234 a răspuns:

Fructele au un rol importan in organism pentru ca au valoare energica si ne ajuta la mentinerea greutatii prin continutul redus de calorii si ridicat de apa. Are rolul de a reduce colesterolul in organism.

3 răspunsuri:
| VyrusEleven a răspuns:

Fructele sunt foarte importante in alimentatie, deoarece corpul uman este incapibil sa sintetize vitamine, fiind nevoit sa le extraga in stare bruta prin alimentatie. Vitaminele nici macar nu se pot descompune natural in corp, cauza care permite unor cateva miliarde de bacterii sa traiasca in stomacul nostru(in simbioza perfecta) ca sa ne ajute sa asimilam vitaminele. Lipsa de vitamine acuta, declanseaza o boala foarte grava, numita Scorbut. SPer ca raspunsul meu sa ajute > Bafta

| Krauser a răspuns:

Ca sa mori mai repede!