| SalvatoreLeon a întrebat:

Stiu ca-i o intrebare idioata dar chiar sunt curios Daca iau un ou din frigider si il tin la caldura 3 saptamani iese puiul? laughing Daca nu ce fel de oua imi trebuie Multumesc Funda Pentru Cel Mai Bun Raspuns dati-mi mai multe exemple!

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Nu este bun din frigider.
Unde sa-l tii la caldura, ai incubator? Trebuie o anumita temeratura.
http://www.revista-ferma.ro/......gaina.html
''Ouăle pot fi depozitate şi stocate la temperatura de 10-15ºC, şi umiditate de 70%, câteva zile, fără să-şi piardă calităţile de incubaţie.''

5 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Nu, nu se poate. iti trebuie cel mult un incubator.cu oul din frigider nu ai nici o sansa pentru ca si-a pierdut proprietatatea de a fi "clocite".

| SalvatoreLeon explică (pentru vangaelis):

Si pot cumpara ou de la magazin e bun? sau trebuie anumite oua iar incubatorul trebuie neaparat nu?

| SalvatoreLeon explică (pentru taken):

Atunci e bun cel de la magazin? sau trebuie sa iau un anumit ou?

| Piratul10 a răspuns (pentru SalvatoreLeon):

Pai un prieten si luat un aparate e clocit oua sau incubator sau cum se numea nu mai stiu cum dar parca punea oua normale si Ieșeanul pui la urma.Deci da ced ca trebuie oua normale, si da daca iti trebuie un anumit aparat sau incubator pentru asa ceva!

| vangaelis a răspuns (pentru SalvatoreLeon):

Oul de la magazin nu este bun pentru a cloci. doar cu un incubator poti cloci oua.