| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Voi ati citit "amintiri din copilarie "? Vreau sa stiu parerea voastra despre Nica

Răspuns Câştigător
| agent003 a răspuns:

Ion Creanga este, fara indoiala, cel mai de seama povestitor roman, creator al unei opere intrate definitiv in constiinta noastra nationala.
Intr-un sens mai restrans, Ion Creanga a fost considerat multa vreme un
talentat prelucrator de folclor, apoi un genial creator de povesti in stil
popular realistic, devenind cu timpul un jovial povestitor.

Scrisa in ultima parte a vietii autorului, lucrarea Amintiri din copilarie constituie o retraire a timpului fericit si definitiv pierdut

Amintirile lui C nu urmaresc evenimentele in ordine cronologica. Selectand intamplarile pe care memoria le retraieste cu mai multa pregnanta. Faptele de viata selectate de autor compun imaginea copilariei universale, nicidecum o autobiografie

II Introducere la caracterizare

autorul priveste aceasta opera din punctul de vedere al copilului dar si al povestitorului. Eroul central apare, asadar, infatisat de autor, din copilarie pana in pragul adolescentei.

Intr-un prim plan este zugravit procesul de formare a lui Nica si evolutia lui spirituala, strans legata de mediile pe care le strabate

Nica este eroul unei copilarii ca toate copilariile dar tocmai de aceea singulara in particularitatea ei. E este centrul acestui univers si demersul narativ comenteaza un personaj care se initiaza in legile vietii

4 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Nica=un copil nebun big grin

| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Ehee,sunt 4 ani de cand nu am mai citit cartea! Pai iti spun asa cum mai tin eu minte.
Nica era un copil nazdravan care facea nazbatii.

| DeXxa a răspuns:

Adica vrei sa-ti facem noi caracterizarea lui Nica? :D

http://literaturaromana.g0.ro/article/nica-caracterizare-189-1.html

| Alexutzuxx a răspuns:

Parerea mea este ca era foarte nazdravan