| RyuuZaKi a întrebat:

Intr'o zi m-am gandit ca inainte de Iisus numerotaera anilor era inversa (stiti voi la ce ma refer 2010-2009-2008...)Oare de la cat a inceput numerotarea anilor? Dau FUNDITA

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numerotarea anilor a inceput de la 0, atat inainte de Christos cat si dupa sau inaintea erei noastre si era noastra(cum vrei sa spui, ambele variante sunt corecte) si poate merge in urma pana la orice an si va merge inainte pana la sfarsitul lumii. Numai bine!

1 răspuns:
| anad a răspuns:

"Aici, la Roma, Dionisie, călugărit la Constantinopol, a conceput numerotarea anilor începând de la naşterea lui Iisus Hristos, numerotare ce se va răspândi apoi în întreaga lume prin intermediul calendarelor iulian şi gregorian." Deci anul nasterii lui Iisus este anul O (zero). Anii de dupa nasterea lui Iisus se vor nota ca dupa Hristos notati cu dH, iar cei dinainte se vor numi inainte de Hristos si sunt notati cu îH.(sau in era noastra, inainte de era noastra) Avem (imediat dupa zero)anul 1, 2 etc dH sau (inainte de zero) anul 1, 2 etc îH.