| KazooForYou a întrebat:

La ce placa video credeti ca ar merge Assassin Creed 1, 2 si brotherhood mai bn3:
1.Procesor Intel® Celeron® Dual Core E3400 2.6 GHz, socket 775 Box
2.Procesor Intel® Pentium® Dual Core E5700, 3.0GHz, socket 775, Box
3.Procesor AMD Athlon II X2 250 Dual Core, 3000 MHz, socket AM3, BOX

Restul le am ca sa-mi mearga dar vreau sa stiu la care merge mai bine si care procesor e mai bun din cele 3 specificate

Care-mi zice ii dau funda+vot big grin

Răspuns Câştigător
| Sperman a răspuns:

Alege Intel Dual - Core 5700, 3 GHz. E cel mai bun din ce ai prezentat aici.
Nu te lasa pacalit de AMD fiindca sunt praf, au cache foarte mic si sunt de proasta calitate. Cel mai tare procesor de la AMD este AMD "Phenom II X6 Six-Core Processor 1090T (3. 2GHz) AM3, HDT90ZFBGRBOX (Black Edition)" care abia ajunge sa fie echivalent cu un I5 2500k de la Intel. Iar este hexa pe cand I5 este doar Quad.
Sa nu mai vorbim de I7, etc...
E adevarat Intel sunt putin mai scumpe dar este calitate. Intel lucreaza cu Nvida, e ok. Aici eu mizez pe ATI mi se pare ca sunt cei mai buni la performanta/calitate/pret.
Nvidia m-a dezamagit atunci cand au scos o placa video prinsa cu suruburi de lemn, oricum ATI sunt mult maia vansati ca cei de la Nvidia.
Ai doua placi de baza sau vrei sa-ti cumperi o data cu procesorul? Fiindca AMD si Intel au socket-uri diferite.
Oricum nu stiu unde o sa gasesti tu procesor cu socket 775 fiindca nu se mai fabrica, te sfatuiesc sa mai strangi ceva bani daca este cazu si sa-ti iei ceva mai recent, fiindca 775 a disparut de pe piata, n-are rost sa faci investiti intr-un model care nu se mai gaseste.
Spune-mi un buget maxim pe care ai fii dispus sa-l cheltuiesti pe o configuratie si te voi ajuta sa-ti iei ceva de calitate si bun.
Contacteaza-ma daca ai nevoie de sfaturi. Salut!

7 răspunsuri:
| Claudiu2011 a răspuns:

Sincer cred ca ultimele 2 merg aman2 la fel aproape alege unu din ultimele 2

| SebySZ a răspuns:

AMD Athlon II X2 250 Dual Core, 3000 MHz, socket AM3, BOX, mai ales daca ai si o placa video ATI pentru ca AMD este in colaborare cu ATI + ca AMD sunt mai tariwinking

| Richard_8745 a răspuns:

Toate 3. cel mai bine pe al 3-lea.

| bogdan3vl a răspuns:

Ai de unde sati alegi NVIDIA GeForce® 7/8/9/100/200 series sau ATI® RADEON® X1950, HD 2000/3000/4000/5000 series
si cel mai bun procesor e al doilea Intel® Pentium® Dual Core E5700, 3.0GHz, socket 775, Boxfunditabig grinpls

| Richard_8745 a răspuns:

Toate.cel mai bine pe al 3 lea big grin

| bogdan3vl a răspuns:

Mai merge si pe GeForce 8800 GT

| Teo a răspuns:

Eu zic ca cel mai bun din cele 3 este ultimul.
Este mai recent aparut fata de primele 2.
Deci asta inseamna ca se misca mai repede.