cristian
| cristian a întrebat:

La Iasi care sunt firmele ce se ocupa cu verificarea metrologica a apometrelor si eliberarea buletinelor metrologice de verificare?
Cat costa?
Care este perioada de valabilitate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Iasi, exista trei firme autorizate de Institutul de Metrologie sa verifice apometrele: SC Contor Group SA, SC Tagus Contor Romania SA, respectiv Laboratorul autorizat pentru verificari metrologice al SC CET Iasi SA. Pe langa aceste firme, Serviciul Judetean de Metrologie Legala Iasi realizeaza verificari metrologice autorizate.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pt apometre "de apartament" nu trebuie atestare metrologica, au caracter informativ. Pentru apometre stradale verificarea se face la laboratoarele furnizorului de apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Iasi, exista trei firme autorizate de Institutul de Metrologie sa verifice apometrele: SC Contor Group SA, SC Tagus Contor Romania SA, respectiv Laboratorul autorizat pentru verificari metrologice al SC CET Iasi SA. Pe langa aceste firme, Serviciul Judetean de Metrologie Legala Iasi realizeaza verificari metrologice autorizate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai este si firma SC ELSACO BRUNATA SRL care ofera si serviciul de demontare/ montare apometru la domiciliul clientului 0755400223

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu tot cu cei de la elsaco am facut verificarea apometrelor. ei s-au ocupat de tot ce trebuia facut (lucru ce mi-a convenit pentru ca stii cum e cu timpul...). ca pret sunt un pic mai scumpi dar se compenseaza zic eu cand scapi de alergatura si de cautat instalatori (care vor si ei bani). salutare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt scumpi cei de la Elsaco, comparativ cu ce inseamna sa aduci un instalator in casa.Eu am platit 20 ron manopera si 10 ron verificare ...deci 30 ron... iar la Elsaco vad ca serviciul complet e 25 ron, si fac totul cu acte in regula, factura + chitanta si buletin de verificare metrologica valabil 5 ani la apa rece si 4 la apa calda.