| r2d2 a întrebat:

M-au ametit de tot toti acesti asa zisi artisti ai Iluminismului, si deci am inceput sa cred ca-mi pierd mintile. Stie cineva daca Ienachita, Ion si Iancu Vacarescu sunt una si aceeasi persoana? Am gasit in carte " Ion Vacarescu cunoscut mai ales ca Iancu Vacaresc" si "Lirica lui Ienachita, unde mai jos scrie de Iancu V." sau alte fraze in care apare Ion... stiu ca n-ati inteles mai nimic, dar puteti sa-mi spune-ti daca cei 3 sunt una si aceeasi persoana? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ienachita Vacarescu a avut doi fii poeti: Alecu si Nicolae. La randul lui Alecu l-a avut pe Iancu(zis si Ion), astfel ca Iancu este nepotul lui Ienachita. Numai bine!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| r2d2 explică:

Mda... merci de raspunswinking
Oricum m-am lamurit ce si cum pana la urma.