| KKarl a întrebat:

Mersul descult este sanatos?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

E sanatos ca orice forma de miscare. Dar nu iti da un bonus imens, cum se poate crede. Exista o credinta a mersului descult dar care nu e confirmata.
In orice caz, nu se raceste de la mersul descult din cauza ca virusii nu intra in corp prin talpa piciorului :-)
P.S. Multumesc adminilor vigilenti ai TPU pentru corecturile utile si nedorite ale textelor. "Talpa piciorului" se mai cheama si altfel dar e interzis pe TPU. Nu ma gindesc la la ce v-ati gindit voi :-)

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Dar depinde unde il practici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat iti mai continua obsesia asta?

| 999calin a răspuns:

In casa nu e bine sa mergi desculti pentru ca exista sanse, atunci cand mergi pe gresia/parchetul rece, zilele urmatoare sa racesti
nici afara nu e bine sa mergi descult pentru ca iti pot intra aschii in picior sau metale ruginite ce te pot omori, imbolnavindu-te cu tetanos

| Edisor27 a răspuns:

Este sanatos, nu neaparat si descult poti merge si incaltat

Răspuns utilizator avertizat
| Adry05 a răspuns:

Nu pentru ca iei o gramada de bacterii de pe drum.
Iar in casa, mai ales in perioada asta cand e frig, sunt sanse sa racesti la vezica.

| darrio2007 a răspuns (pentru KKarl):

Este sanatos dar poti fi catalogat de cei care te vad, ca deranjat la scufiță.

| litere123 a răspuns:

Depinde si de vremea de afara.
Daca e cald e bine ss mergi in casa descult, iar daca e frig(iarna)nu e bine deoarece poti raci

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KKarl):

Aia cu picioarele desculte

| cristimihailov a răspuns:

Salut, in alte tari se practica mersul descult.

Copiii sunt de mici invatati sa stea desculti pentru ca se presupune ca astfel ei vor simti mai bine pardoseala, iarba etc si vor dori sa experimenteze ceea ce duce la dezvoltarea mersului mai devreme.

In Australia si Noua Zeelanda oamenii merg desculti prin mall-uri, benzinarii, parcuri, etc.

Raceala de la mersul descult pare a fi o inventie de vreme ce ii vezi desculti si vara si iarna (iarna este o toamna tarzie acolo).

Oricum locurile sunt curate si extrem de rar vezi cate o sticla sparta.

De asemenea, spre deosebire de Romania, acolo este mult nisip si nu se leaga de tine precum pamantul.

Oricum, personal nu cred ca e bine sa incerci sa mergi descult prin orasele romanesti deoarece ar trebui sa te gandesti la zeama de gunoi, mizeriile, cioburile si alte surprize care sunt pe jos.

Banuiesc, dar nu sunt sogur, ca la sat poti sa mergi descult mai usor.

Insa mersul descult e recomandat, in special pe iarba.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca incaltaminte nu iti trebuie, de ce nu mergi si fara pantaloni, chiloti? Astea de ce le porti?

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns (pentru KKarl):

Imi pare rau, de Polonia am putine date.

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns:

Dar mersul încălţat este sănătos?