| anonim_4396 a întrebat:

Românii nu au auzit de mersul desculț? Am fost pe un traseu montan și am mers desculț. Oamenii se uitau ciudat la noi. În alte țări, oamenii nici nu observă că mergi desculț (Austria, Suedia, Germania).
De ce au frică oamenii să meargă desculți? Nu este sănătos?
România este o țară frumoasă. Este a doua oară când vin în România. Timișoara, Brașov, Sibiu, Iași sunt cele mai frumoase orașe. Prețuiți-vă țara!

Răspuns Câştigător
| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns:

Oamenii normali iubesc ceea ce este natural. Şi iubind pe mama Natură, îi respectă legile. Astfel că ei merg desculţi.

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce om intreg la minte merge descult pe munte?

| suntserios a răspuns (pentru wpetterssone):

Pai nu hipsterasi din astia, vorbeam de oameni intregi la minte

| johnnny123 a răspuns (pentru wpetterssone):

Dacă ai citi articolul, ai vedea că omul din poze este în picioarele goale din motive religioase, pentru că este în pelerinaj pe un munte "sacru" unde se crede că Sf. Patrick ar fi postit 40 de zile.

Dacă ții să te autoflagelezi este treaba ta, sunt picioarele tale, și îți asumi consecințele acestei alegeri.

Dar nu te întreba de ce majoritatea oamenilor consideră asta bizar. Răspunsul este: pentru că este bizar.

Este la fel de bizar ca a refuza pe motive religioase asistența medicală pentru copilul tău, sau ca a te da cu capul de un zid.

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru suntserios):

Eu. Sunt un barefoot hiker. Pantofii nu fac parte din viaţa mea.

| suntserios a răspuns (pentru Dinu_Desculţ_1959):

Ma repet. Vorbeam de oameni normali, nu histerasi

| RAY a răspuns (pentru Dinu_Desculţ_1959):

Si natura are niste microbi, virusi pregatiti pentru tine in caz ca te ranesti

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru RAY):

În 56 de ani nu se lipi de mine niciun microb. Decât o singură data, prin 1970 când am purtat adidaşi. Şi n-am mai purtat de atunci!

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Eu merg.

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru suntserios):

Ţi se pare că este anormal mersul desculţ?
Ce înseamnă "histerasi", că n-am găsit în Dex?

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru suntserios):

Oamenii normali iubesc ceea ce este natural. Şi iubind pe mama Natură, îi respectă legile. Astfel că ei merg desculţi.

| Lioana a răspuns:

Sa urc desculta pe munte? Asta ar fi un sport extrem pentru mine. Nu concep asa ceva. Si in casa umblu doar cu papuci.
Papucii aia au un scop. Iti protejeaza picioarele de lucruri pe care ai putea calca si ti-ar putea rani talpile, de asemenea le protejeaza de frig. Frigul la picioare poate duce la infectie urinara. Tie nu ti-e teama ca ai putea calca pe o piatra? ca ar putea sa te taie un fir de iarba? ca ar putea sa te intepe o capusa? Vrei sa te dai rezistent? Fa-o dar o faci pe pielea ta. Eu zic ca iti asumi riscuri inutile.

| Iunix a răspuns:

Se uitau ciudat deoarece românilor le pasă de alți oameni, nu sunt indiferenți ca cei din Austria, Suedia, Germania.

„ De ce au frică oamenii să meargă desculți? Nu este sănătos? "
Eee, cum să nu fie sănătos, e super recomandat. Cel mai bine e dacă îți intră ceva în picior, te rănești, aduni toți microbii de pe jos și faci o infecție de toată frumusețea.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Ghinionul tau ca n.ai fost muscat de vipera, la munte e plin de ele

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns:

Eu merg. Întocmai ca prietenul meu Steve din Germania. Însă prin Carpaţi, nu prin Alpi! ^_^

https://youtu.be/jKL3LOnKA9E

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns:

Uite dragă "Anonim", eu chiar iau în serios întrebarea ta. Da, ştiu că mulţi oameni se uită la mine (sau la noi) când merg desculţ. Chiar şi pe munte. Este ceva ciudat pentru ei. Pentru mine nu, fiindcă mi se pare ceva foarte normal, fiind natural. Dar în atâţia ani de lipăit pe cărările patriei m-am obişnuit cu uităturile lor, că nici nu-i mai văd. Frunze-n vânt...
Şi da, România este o ţară foarte frumoasă, din punct de vedere geografic.
Ei bine, eu sunt convins că tu eşti un barefooter convins sau un barefoot hiker ca şi mine. Şi ca foarte mulţi alţii. În lume suntem câteva sute de mii (chiar milioane) de oameni care mergem desculţi de plăcere. De plăcerea de a ne simţi bine, liberi şi fericiţi. Şi mult mai comod decât purtând încălţări.
Eu aş avea foarte multe de spus despre acest topic (subiect), însă nu cred că aici este locul potrivit. Îţi dau doar 4 linkuri interesante:
- Society for Barefoot Living
http://www.barefooters.org/

- Barefoot Hikers
http://www.bhthom.org/hikertxt.htm

- Descult pe munte
http://iuliadinalbaiulia.ro/2015/09/descult-pe-munte.html

- Fiecare pas desculţ, un minut în plus de viaţă:
http://ecology.md/md/page/fiecare-pas-descult-un-minute-in-plus-de-viata
Iar astea mai mult pentru ceilalţi, care iau în derâdere acest "sport" natural creat pentru noi, pentru sănătatea noastră de către mama Natură!