| RPG878 a întrebat:

Mi-ar plăcea sa ajung inginer.Ce inginer pot sa ajung pe un profil de stiinte sociale?

7 răspunsuri:
| DascaluIoan a răspuns:

Dacă termini liceul poți să faci o facultate de inginerie, dar mai trebuie să faci și față la facultate.
Științele sociale te pregătesc pentru alte domenii de activitate, iar din ce am văzut studenții de la profile economice, sociale, pedagogice nu prea au făcut față.
Te-aș sfătui să înveți bine matematică.

| RPG878 explică (pentru DascaluIoan):

Ce profil și ce facultate mi-ai recomanda mie: am 8, 9, 10 la mate, 9, 10 la romana, 9 la istorie, 10 la geografie, la fizica sunt praf am 6 și 8, biologie 9, 10?

| Eireann a răspuns (pentru RPG878):

Nu cred ca notele din liceu au mare relevanta. Ce iti face tie placere? Ce crezi ca te-ar implini profesional? Degeaba iti zic sa te faci arhitect sau inginer (ca iti place titulatura asta) constructor.

| RPG878 explică (pentru Eireann):

Dar unde crezi ca ma pot descurca cel mai mult cu notele astea? Adică la ce profil și la ce facultate? ca eu sunt clasa a 8-a

| DascaluIoan a răspuns (pentru RPG878):

Tu ține-te de învățat, până la facultate cine știe cum o să te răzgândești.

| akvez00 a răspuns:

Salut!
Nu există inginer pe științe sociale, ci doar pe domeniul/profilul tehnic.
Ca să ajungi inginer trebuie să faci o facultate cu profil tehnic, spre exemplu inginerul mecanic a făcut facultatea de mecanică.
Ca să ajungi inginer trebuie să cunoști foarte bine 3 materii (matematică, fizică și chimie).

Mai multe detalii suplimentare aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Inginer

| RPG878 explică (pentru akvez00):

Ce profil și ce facultate mi-ai recomanda mie: am 8, 9, 10 la mate, 9, 10 la romana, 9 la istorie, 10 la geografie, la fizica sunt praf am 6 și 8, biologie 9, 10?