| anonim_4396 a întrebat:

Heei. la stiinte sociale sau la filologie poti sa-ti alegi o alta limba pe langa engleza care sa ti se predea? la stiinte sociale faci franceza neaparat? la filologie dai bac la latina?
care profil e mai interesant? mi-ar placea sa fac filozofie, psihologie la stiinte sociale, dar ce sa aleg?

5 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Depinde si de liceu.
Daca e sa iti dau exemple de la liceele teoretice de la mine din oras, daca la unul ai obligatoriu franceza, la celalalt poti avea de ales dintre germana si franceza. Engleza este obligatorie, iar franceza/germana se ia de la 0.
La filologie nu se mai da bacul la latina.
Cat despre filozofie, psihologie, le vei avea si la filologiewinking

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
La ambele tipuri de profil se face engleza cam 3 ore si o alta limba, la alegere dintre franceza si germana - 2 ore pe saptamana.
Nu faci neaparat franceza, poti alege germana. Engleza este obligatorie.
La filologie nu se da bac la latina. Dai la romana, istorie - obligatorii, alegere intre geografie / logica / psihologie / filosofie.
Daca te pasioneaza filosofia, psihologia este clar - mergi la stiinte sociale. Este frumos acolo dar trebuie sa iti placa ce pot spune mai mult. Este lejer din moment ce scapi de fizica, chimie si mate din clasa XI tongue.
Sper ca am ajutat.

| nowar a răspuns:

Eu cred ca e oarecum mai fain la stiinte sociale, acolo vreau sa dau si eu big grin

| RuxandraBianca a răspuns:

Thanks.

| maka30rockkuky a răspuns:

SAL! DACA VREI SA DAI LA FILOLOGIE, DAI BAC LA ROMANA ISTORIE, OBLIGATORIU SI LA ALEGERE logica sociologie filosofie psihologie si geografie, parca era si latina, eu am dat la georafie bafta!