| anonim_4396 a întrebat:

As vrea daca se poate sa rezolvati ex.Stiu ca nu e site de teme,dar chiar am nevoiecrying
Fie triunghiul isoscel ABC, AB=AC=4cm.Daca mediatoarea laturii AB intersecteaza latura BC in punctul E si perimetrul triunghiului ABE=14cm,atunci calculati lungimea segmentului BE
Multumesc anticipathappy

Răspuns Câştigător
| dydydeea a răspuns:

Din proprietatile triunghiului dreptunghic:
AE=MEDIATOARE rezulta ca AD=mediana(imparte triunghiul in 2 triunghiuri congruente) triunghiul ABE si triunghiul AEC
Perimetrul triunghiului ABE=Perimetrul triunghiului AEC rezulta ca perimetrul triunghiului ABE ori 2=perimetrul triunghiului ABC
2 ori 14=perimetrul tr. ABC
28=perimetrul tr.ABC
28=AB+AC+BC
28=4+4+BC
28=8+BC REZULTA CA BC=20 cm
AE-mediana rezulta ca BE=CE
BE=CE=10 CM