| igrec005 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru! Am o problema la geometrie pe care stiu sa o fac, cu exceptia unui subpunct, la care va implor sa ma ajutati.
Am asa: Un parc de joaca al unei gradinite are forma alaturata( este un patrat, in jos vine un triunghi isoscel cu latura comuna AB, iar in partea din treapta un semidisc, pe latura BC a patratului)
ABCD-patrat cu AB=30m,AM=X m, triunghiul ABM -isoscel, AM=BM, iar suprafata hasurata este un semidisc. a)Calculati aria portiunii hasurate in functie de X;
b) determinati X, stiind ca aria triunghiului AMB= 1 supra 4 ori aria lui ABCD, c)Calculati lungimea gardului parcului, stiind ca PI aproximativ = 3, 14.
Nu stiu sa aflu inaltimea triunghiului, stiu doar ca trebuie sa aplic Pitagora adica a) si din b) nu stiu sa il aflu pe x.
Va rog tare mult sa ma ajutati! Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| StefanelAlex a răspuns:

Bun, problema e usoara, trebuie doar sa desenezi si e intuitiv. Desenul e cam asa: un patrat (ABCD), un triunghi in jos (ABM) si in partea dreapta un semidisc.
a) Pentru punctul A e mai complicat de explicat, vei intelege dupa ce urmaresti rationamentul de la b)
b) (S = arie - prescurtare) din enuntul de la b) stim ca
S abcd / S abm = 1/4; aria patratului = latura la patrat => S abcd = 30 ^2 = 900; inlocuim si obtinem ca S abm = 900/4 = 225.
Bun, din punctul M ducem o inaltimea pe latura AB (fiind isoscel, pica pe mijlocul laturii AB); notam punctul cu H.
Deci : S abm = MH(inaltimea) * AB /2 (inaltimea ori latura supra 2) => 225 = MH * 15 => MH = 15.
In triunghiul AMH aplicam pitagora : AM patrat = MH patrat + AH patrat => AM patrat = 225+ 225 (ah = ab /2 -> - triunghi isioscel : inaltimea cade pe mijloc cum am zis).=> AM = radical 450 (am fiind x-ul nostru).
c) Lungimea conturului semidiscului nostru = Lungimea cercului /2; Lung. cercului = 2 * pi * raza (raza este bc /2 adica 15). => Lung. semicercului = pi * 15.
Aria parcului = AM + MB (am = mb - triunghi isoscel) + semicercul bc + CD + DA = 2 * radical 450 + 15*pi + 30 + 30.

| Moncea_Mihaela_1994 a răspuns (pentru StefanelAlex):

Pai dc MH=15? Daca era MH×15 de unde ai luat ca e egal cu 15? Lamureste-ma te rog ca nu inteleg de ce e egal cu 15

| StefanelAlex a răspuns (pentru Moncea_Mihaela_1994):

Citeste cu atentie explicatia de la punctul b): Aria ABM = 225. Aria unui tringhi = (inaltimea * latura)/2. Stim latura ab = 30. De aici rezulta ca 225 = (30 * inaltimea)/2 => 450 = 30 * inaltimea. Cat face 450 / 30 = 15. De aici stim ca inaltimea MH = 15.

3 răspunsuri:
| igrec005 explică:

Iti multumesc foarte foarte foarte mult! :*:*