| ItsMatrix a întrebat:

Am comandat ceva din alta tara. Din China. Cat va trebui sa platesc la posta romana? Transportul international era gratuit, prin China Air Post Mail.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca depozitul este in Europa va fi gratuit. Daca nu, platesti taxe vamale.

| Dismally a răspuns:

Depinde de valoare produselor. E posibil sa trebuiasca platit TVA-ul si taxele vamale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai platit cu cardul (pe eBay banuiesc), nu mai trebuie sa platesti nimic.

| ItsMatrix explică (pentru anonim_4396):

Da. Am platit cu cardul. Am cumparat de pe DHGate, am platit cu cardul, si zicea ca produsul are transport gratuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coletul din China iti va sosi fix la Vama Romana. Acolo desfaci coletul si eventual daca produsul este pe lista de tarife si taxe, platesti vama si iti ridici coletul. cColetul nu-ti va sosi la posta romana indiferent ce ai bifat tu acolo, air mail, etc.

| BogdanDediu a răspuns:

Daca scrie ca transportul e gratuit atunci e gratuit!(ai luat de pe alliexpress nu? acolo e transportul gratuit)

| ItsMatrix explică (pentru BogdanDediu):

Pai scrie ca e gratuit acolo. Dar romanii astia au taxe sau tva. Normal ca trebuie sa castige si ei.