| Frank51 a întrebat:

Salut, am luat o amenda sambata in valoare de 870 lei(435 in 48h). Ideea este ca nu am de unde sa scot atatia bani, tocmai am mai reparat la masina, sunt cam pe zero cu banii. Am citit pe net ca daca nu este platita ajunge la primarie si o sa incerce executare silita, si daca nu se reuseste asta, munca in folosul comunitatii. Intrebarile mele sunt... Nu se poate sa platesc mai putin sau in rate? Daca ma executa silit, am citit ca pot lua doar 30% din salariu? Si cu munca in folosul comunitatii cum este?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dacă nu plateşti amenda aceasta va fi trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău şi va fi luată când te vei duce să plateşti un impozit. Dacă nu eşti plătitor de impozite se va încerca executarea silită, în primul rând prin poprire pe salariu sau conturi din bănci.
Dacă nu ai bunuri executabile silit atunci se poate sesiza judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."

| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa platesti mai putin, daca ai incalcat legea si asta este ceea ce trebuie sa chiti?
Din pacate, daca nu achiti in 48 de ore, va veni cu dobanda si penalizari si in decurs de 3 luni, daca tot nu o achiti, ajungi in tribunal cu ea, caz in care, vei fii fortat sa platetsi si cheltuielile de judecata pe langa amenda si pe langa penailizarile de intarziere.
Deci, din cei 870 lei, va trebuii probabil sa achiti vreo 2000 lei.
Baiul este ca, ti se va pune oprire pe salariu, adica, toti banii care iti intra in cont, iti vor fi ridicati imediat.
Intr-un caz in care nu muncesti, vei fii obligat sa faci munca in folosul comunitatii, probabil cateva luni, ca sa acoperi toata datoria.

| Frank51 explică (pentru Violleta2022):

Am fost la primarie si da, pot sa achit mai putin, orice suma in orice perioada, la asta m-am referit.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu este adevarat ce spui, amenda data nu se modifica, indiferent ca o plateste peste 3 zile sau peste 3 luni si nu este purtatoare de dobanzi si penalitati.
In schimb, daca se ajunge la executare silita, la amenda se pot adauga doar cheltuielile de executare si acestea nu sunt in suma mare, asa ca nu se poate ajunge la 2.000 lei, poate cel mult 1.000 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La executare silita se ajunge dupa o perioada mai indelungata. Pana atunci ai tot timpul sa o platesti, bineinteles suma completa nu doar jumatate. Si nu, nu poti plati in rate.

| JusTPauL a răspuns:

Fratemiu a luat tot asa amenda pentru ca la prin cu 80 la iesire din oras unde era inca 60. Nu a platit pe loc chiar daca avea bani la el si dupa un an sau 2 a platit-o dar nu cred ca sa majorat. Nu mai stiu exact de ce a fost nevoit sa o plateasca. Dacs nu gresesc ii trebuia ceva de la primarie si nu ii dadea pana ni platea amenda.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Sunt sigur ca ai si tu ceva prieteni, rude etc. care sa te imprumute si pe tine. Cate putin de la fiecare. Iti dai seama ca munca in folosul comunitatii nu e vreo placere. Maturi pe strazi. Cel mai rau e ca obosesti, ajungi acasa frant, si nici nu esti platit. Asa ca fa bine si imprumuta-te.

| SiderS a răspuns:

Salut. Citeste asta poate te ajuta, m-am peste pentru ca nu stiu exact cum sta treaba cu amenzile acum. si am cautat ceva, arunca un ochi aici : http://www.zf.ro/......e-12634613
Sper ca te-am ajutat cat de cat.

| SiderS a răspuns:

Eu zic ca nu este frumos sa faci misto de altii.