| AndreiaDiaconu a întrebat:

Buna ziua! Urmează să am nunta, as avea o întrebare, pot baga singura actele la starea civila, sau este nevoie numai decât să fim amândoi parteneri?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatorie prezenta personala a ambilor pentru a face declaratia de casatorie, conform Codului civil, citez:
"ART.280.Declaraţia de cãsãtorie
(1) Cei care vor sã se cãsãtoreascã vor face personal declaraţia de cãsãtorie, potrivit legii, la primãria unde urmeazã a se încheia cãsãtoria.
(2) În cazurile prevãzute de lege, declaraţia de cãsãtorie se poate face şi în afara sediului primãriei.
(3) Atunci când viitorul soţ este minor, pãrinţii sau, dupã caz, tutorele vor face personal o declaraţie prin care încuviinţeazã încheierea cãsãtoriei. Dispoziţiile art. 272 alin. (5) rãmân aplicabile.
(4) Dacã unul dintre viitorii soţi, pãrinţii sau tutorele nu se aflã în localitatea unde urmeazã a se încheia cãsãtoria, ei pot face declaraţia la primãria în a cãrei razã teritorialã îşi au domiciliul sau reşedinţa, care o transmite, în termen de 48 de ore, la primãria unde urmeazã a se încheia cãsãtoria."

| dullcat a răspuns:

Buna.Ambii trebuie sa fiti prezenti.

Casa de piatra!