| Yuly25 a întrebat:

Am stat si am cautat mult timp si in final nu am gasit nimic.
Sper insa sa ma ajutati voi.Deci am nevoie de multe formule de matematica de clasa a5a si cel care imi da primeste funda.

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Gasesti aici, e un fisier cu download http://www.mateinfo.ro/......cls-v-viii

| xgd a răspuns:

Volum = latura la puterea a 3-a / L x l x h
aria patratului = latura la puterea a 2-a
aria dreptunghiului = L x l
mai multe formule nu stiu ce sa-ti dau..la matematica sunt mai multe teoreme, definitii, etc. poate te ajuta criteriile de divizibilitate
1. Un nr. este divizibil cu 2 daca ultima cifra a numarului este para.
2.Un numar este divizibil cu 5 daca ultima lui cifra este 5 sau 0.
3.Un numar este divizibil cu 3 daca suma cifrelor numarului este divizibila cu 3.
4.Un numar este divizibil cu 4 daca numarul format din ultimele 2 cifre ale numarului este divizibil cu 4.
5.Un numar este divizibil cu 25 daca ultimele 2 cifre sunt 00, 25, 50, 75.
6.Un numar este divizibi cu 6 daca este divizibil cu 2 si cu 3.
7.Un numar este divizibil cu 9 daca suma cifrelor numarului este fivizibila cu 9.

Si tot din capitolul "Divizibilitate" ar fi ca impartirea cu 0 nu are sens, a:a=1, daca un numar a este divizibil cu un numar b, atunci acesta este divizibil cu toti divizorii lui b.
Multimea divizorilor unui numar se noteaza cu D, exemplu : D14={ 1,2, 7,14 } [ asta doar daca ai invatat multimile... ] si ar mai trebui sa stii ca un numar care se divide numai cu 1 si cu el insusi este prim [ 2, 3, 7, 5, etc ] acolo unde am scris "numar" nu am scris natural ca in clasa. a 5-a doar in multimea N lucrati. Sper ca te-am ajutat kiss.

| mara2075 a răspuns:

Ce fel de formule doresti? de toate sau ce? Si te rog spune-mi e pentru tine?

| Elena593 a răspuns:

Ce tip de formule? La clasa a V-a sunt mai multe...depinde la ce lectie iti trebuie