| denisTiky a întrebat:

Salut, as avea o intrebare despre liceele militare, toate in general. Vreau sa stiu daca merita sau nu sa mergi acolo. E adevarat ca exista nopti in care este ceva alarma, simuleaza oarecum un fel de razboi/lupta cu inamici. Vreau sa dau acolo, ma pasioneaza politia asta, armata, militari...tot dar sunt indecis. Trebuie sa inveti mult sa iei examenele? Proba fizica am auzit ca pica multi elevi, e adevarat?

Vreau cat mai multe informatii despre liceele militare si ce activitati se fac acolo, vacantele, daca ai sambete si duminici libere, etc.

Ce te invata la un liceu militar? tactici de aparare cu arme, etc sau legi? Sau le inveti pe ambele? La probele sportive ce te pune sa faci?

Dupa ce termin un astfel de liceu stiu sa folosesc o arma si sa o tin in mana? Pot sa imi fac permis de port arma si in mare parte sa stiu ceva despre o arma de foc?

Ce meserie pot obtine daca am un liceu de asta de fapt am nevoie si de o facultare, sau academie de aia sau cum se numeste ea.

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"E adevarat ca exista nopti in care este ceva alarma" da!
" Trebuie sa inveti mult sa iei examenele?" da
"Proba fizica am auzit ca pica multi elevi, e adevarat?" da

ai weekend-urile libere, vacanțe normale (aproape)
e un liceu cu profil mate-info + armată (o să tragi și cu arma)

| denisTiky explică (pentru sierra1):

La ce te referi cand spui "aproape libere"?

| sierra1 a răspuns (pentru denisTiky):

Sunt weekend-uri când mai stsi prin școală din diferite motive.

Apropo, Cu ce media ai terminat clasa? Ce clasă ai terminat? Cum stai cu sportul?

| Peridava a răspuns:

Da, sunt si exercitii de noapte. Zi si noapte. Acolo e militarie nu te invata doar sa tragi cu arma. Daca doar asta cauti ("Dupa ce termin un astfel de liceu stiu sa folosesc o arma si sa o tin in mana? Pot sa imi fac permis de port arma si in mare parte sa stiu ceva despre o arma de foc?"), atunci mai bine renunta.

| denisTiky explică (pentru Peridava):

Nu caut doar sa stiu sa folosewc arme, dar ma refeream ca daca acest liceu ma va ajuta in cazul in care o sa imi fac vreodata permis de port arma. Adica lucruri esentiale, cat de cat... nu stiu cum sa iti explic mai bine decat atat

| Anon31241212 a răspuns (pentru denisTiky):

Da bineinteles ca te va ajuta.

| Anon31241212 a răspuns:

Nu te mai lasa speriat. Este un liceu unde se invata ca la toate liceele. Nu te lasa nimeni repetent stai relaxat. Singura diferenta e ca sunt mai stricti cu,, militaria". Adica na trebuie sa te trezesti mai devreme parca pe la 6.30 sau 6 nu mai stiu exact. Te invata sa fii ordonat si responasabil. Nu te teme o sa iti intre in reflex. Nu te lasa descurajat de ce zic altii. Daca era asa de greu la militar nu mai termina nimeni liceul. Te invata despre arme, conditie fizica impecabila si te pregateste daca vrei sa urmezi academia de politie, medicina militara, academia de aviatie. Se zice ca cei care fac liceul militar, la admitere la academie pot intra mai usor caci sunt din sistem si sunt mai bine pregatiti. Permis de port arma ai voie sa ai si fara scoala militara, cu conditia sa ai cel putin 18 ani si sa treci examenul psihologic. Daca termini academia primesti post din prima. Poti fi politist, pilot, jandarm, etc. Parerea mea e ca e foarte buna pentru baieti si salariile sunt pe masura. Succes!

| denisTiky explică (pentru Anon31241212):

Am citit niste lucruri frumoase despre liceele militare, mi-am facut o parere buna, multumesc ca ma incurajezi, cu siguranta o sa merg acolo. Pwp

| sierra1 a răspuns (pentru Anon31241212):

"te pregateste daca vrei sa urmezi academia de politie" - nu prea!
"Poti fi politist,... jandarm, etc." - nu prea!

| denisTiky explică (pentru sierra1):

Si atunci ce naiba faci acolo? Asta nu, asta nu, asta nu...atunci ce?

| sierra1 a răspuns (pentru denisTiky):

Cu ce media ai terminat clasa? Ce clasă ai terminat? Cum stai cu sportul?

| minrest a răspuns (pentru denisTiky):

Faci liceul, omule, ai program ca in armata, esti deja in cadrul armatei, ai inceput cariera militara. E drept ca in weekend poti sa mergi in invoire, la ai tai, dar de multe ori vei prefera sa stai acasa, in cazarma, de exemplu ca sa inveti. Nu pui mana pe o arma, si oricum nu vei obtine niciodata permis de arma letala, daca ramai in Romania. Dar in armata, sigur, vei avea si permis, si arma ta de serviciu. Eu te cam cunosc un pic, din postari: esti exact la antipodul spiritului militar. Sa mergi la liceul militar, numai daca vrei sa te schimbi complet.