| BogdanFRD a întrebat:

Salut.Care este diferenta intre Prepozitie si Conjunctie?

Răspuns Câştigător
| BubbleTea a răspuns:

Deci sa o luam pe rand: conjunctia: se clasifica asa:
A. DUPA ASPECT: 1.SIMPLE: DAR, IAR, CA, SA, SI.
2. COMPUSE: CA SA ( fara virgula)
B. DUPA ROL: 1.CONJUNCTII COORDONATOARE: a) copulative: SI, NICI
b) ADVERSATIVE: dar, iar, insa, ci
c) DISJUNCTIVE: sau, ori
d)CONCLUSIVE: deci, asadar.
2. CONJUNCTII SUBORDONATOARE: sa,ca,daca,fiind ca, desi, incat.
Referitor la intrebarea ta, "si" nu va fi niciodata prepozitie. "si" este CONJUNCTIE COORDONATOARE COPULATIVA.

Trebuie neaparat sa stii prepoziitile si conjunctiile pe derost pentru ca prepozitile nu se amesteca cu conjunctiile, sunt, pot sa zic, cuvinte diferite.
Lista prepozitiilor este asta: de,in,la,pentru,pana,asupra,contra,impotriva,inaintea,inapoia,gratie, multumita, conform, contrat, aidoma, de la, pana la etc.
Iar lista conjunctiilor: si, dar, iar, ca, sa, ca sa, nici, insa, ci, sau, ori, fi, deci, asadar etc.
Deci daca le inveti pe derost nu vei avea probleme in diferentierea lor, iar in propozitii le vei recunoaste. Nu este greu, si trebuie sa ti minte ca o conjuncite nu poate fi prepozitie, de ex: "iar", care e conjuctie nu poate fi prepozitie, la fel cu "si", nu poate fi prepozitie. Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns:

Conjunctia leaga doua propozitii intr-o fraza.
Prepozitia leaga un complement sau un atribut de cuvintele determinate.