| anonim_4396 a întrebat:

Daca din intamplare gasesc pe jos un bilet de la pariuri si daca biletul e castigator oare pot ridica castigul de la agentie daca nu e al meu?

Cum se procedeaza? Daca voi ati trecut prin asta sa imi raspundeti.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conform legii insusirea, mai mult de 10 zile, a unui obiect gasit si nepredarea lui la politie se considera furt. Eu am gasit o bicicleta si am predat-o politiei. Culmea! Politistul de serviciu nici macar n-a scris-o undeva!

| Simpatic a răspuns (pentru Salontanul):

A luat-o acasa la el nenea Garcea. Frate in Romania nu merita sa predai ceva nici macar bani! daca esti sigur ca nu esti surprins pe vreo camera sau de catre cineva faci exact ca baiestii astia cu portofelul :
https://www.youtube.com/watch?v=7AuP186vvwo

| Salontanul a răspuns (pentru Simpatic):

laughing Stiu! Doar ca noi, aici, este corect sa scriem ce-i... corect. Din raspunsul meu se subintelege ce as face eu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poți ridica pariul. Apoi proprietarul biletului poate afla asta și să te acuze de furt.
Corect este să predai bunul de valoare la poliție. Și să ceri cu această ocazie o adeverință de predare.

| Marius99ful a răspuns:

Te ulti pe bilet la adresa agentiei. Intri si scoti banii.